birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Makarna kömür hamlesi

Erdoğan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları çalışanlarının halkın sorunlarını dinlemek için evleri gezeceğini kaydetti. Seçim öncesi bu hamle Meclis’e taşındı.

GÜNCEL 12.08.2022 06:30
Makarna kömür hamlesi Fotoğraf: Depo Photos
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

Halktan aldığı destek günden güne eriyen iktidar, çareyi her seçim döneminde olduğu gibi yine “sosyal yardım” da arıyor. Seçim dönemlerinde makarna, kömür, beyaz eşya gibi yardımlarda bulunan iktidar partisi, yaklaşan seçimler öncesinde yeni bir sosyal yardım çalışması başlatıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yurttaşlara gönderilmek üzere hazırlanan mektupta, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları çalışanlarının halkı ziyaret edeceği ve “dertlerini” dinleyeceği belirtildi. Mektupta, “Sizlerin huzuru, mutluluğu, refahı ve güvenliği temel hedefimiz… Arz odaklı hizmet politikamız gereğince yeni bir çalışma daha başlatıyoruz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mızın koordinasyonunda Ulusal Hane Ziyareti Programı’nı hayata geçiriyoruz. Devletimizin şefkat eli olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızın çalışanları sizleri hanelerinizde ziyaret ederek bir bardak soğuk suyunuzu, bir demli çayınızı içecek. Kah dertlerinizi dinleyecek, kah sohbetinize eşlik edecek. Her türlü ihtiyacınızda sizlere uygun sosyal desteği sağlayacak ve ilgili kurumlara yönlendirecek” ifadeleri kullanıldı. Ziyaretlerin toplumsal refaha etki edeceği de kaydedilen mektupta ayrıca, “Yapılacak bu ziyaret ile ihtiyaçlarınızı, dertlerinizi, sevinçlerinizi, önerilerinizi hanenize gelen arkadaşlarımızla paylaşarak toplumsal refahımızın güçlenmesine ve politikalarımızın geliştirilmesine katkıda bulunabilirsiniz” denildi.

ZİYARET YAPAMAZ HALDE

Ulusal Hane Ziyareti Programı ve Erdoğan’ın mektubunu Meclis gündemine taşıyan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi hazırladı. Ulusal Hane Ziyareti Programı’nın başlamasında artan yoksulluk, zam, konut krizinin etkili olduğunu kaydeden Antmen, AKP’li milletvekili ve parti yöneticilerinin sokağa çıkmakta zorlandığını vurguladı.

PARTİ MENSUBU MU?

Bakan Yanık’a bugüne kadar yapılan hane ziyaretlerini soran Antmen, önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi: “Planlanan hane ziyareti sayısı kaçtır? Kaç Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları personeli bu konuda çalışması için görevlendirilmiştir? İş yükünün azaltılması için neden ek personel alınmamaktadır? Vakıf çalışanlarının iktidar partisi AKP’nin propagandasında kullanılmasını doğru buluyor musunuz? Devlet memurları AKP’nin il ve ilçe mensupları mı sanılmaktadır? Bu hatalı ve yasalara aykırı uygulamanın sonlandırılması için bir girişimde bulunacak mısınız?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol