birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 15.04.2020 10:10

Mal varlığı dondurulan IŞİD üyesi hakkındaki hüküm kaldırıldı

Mal varlığı dondurulan IŞİD üyesi hakkındaki hüküm kaldırıldı

Fotoğraf: AA/ Arşiv


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı doğrultusunda IŞİD ve El Kaide ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle daha önce mal varlığı dondurulan bir kişi hakkındaki hüküm yürürlükten kaldırıldı.

BMGK'nin 1267, 1988 ve 1989 sayılı kararlarıyla listelenen kişi, kuruluş veya organizasyonların tasarrufunda bulunan mal varlığının dondurulması hakkındaki 30 Eylül 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararının eki 1 sayılı listede değişiklik yapılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ''DEAŞ ve El Kaide ile bağlantılı gerçek kişiler" listesinde yer alan "1:İbrahim 2:Mohamed Khalil" isimli şahsa ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı.

Ibrahim Mohammed Khalil kimdir?

2005 yılında Almanya’da El-Kaide üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. El-Kaide’nin örgütlenme çalışmalarında rol oynayan Khalil, karaborsa uranyum almaya çalıştığı gerekçesiyle de suçlanmıştı. Afgan askeri kamplarında eğitim aldığı iddia edilen Khalil, 11 Eylül’den sonra Afganistan’daki savaşta da yer aldığı ve Usame Bin Ladin’le de yakın temasa geçtiği iddia ediliyor.

2007’de Almanya’nın Düsseldorf kentinde 131 gün süren hukuki sürecin ardından Khalil, yabancı bir örgütün dolandırıcılıkla bağlantılı bir üyesi olduğu için 7 yıl hapse mahkum edildi. 30 Aralık 2012’de tahliye edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol