birgün

22° AÇIK

DÜNYA 30.12.2020 18:40

"Malezya'da bir et karteli, 40 yıl rüşvetle sahte 'helal' etiketi aldı" iddiası

Bir et kartelinin 40 yıldır rüşvetle sahte "helal" etiketi aldığı iddiası, bu sektörün devi Malezya'yı karıştırdı. Malezya polisinin kaçakçılık, depolama ve işleme zincirinin her aşamasına ilişkin derin incelemeler başlattığı belirtiliyor.

"Malezya'da bir et karteli, 40 yıl rüşvetle sahte 'helal' etiketi aldı" iddiası

Fotoğraf: Arşiv

Dış Haberler Servisi

Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Malezya'da, bir et kartelinin yıllardır ülkeye yasa dışı yollarla soktuğu etlere gümrük yetkililerine rüşvet vererek "helal" etiketi yapıştırdığı iddiası ülkeyi salladı.

Bloomberg'in New Strait Times'dan aktardığı habere göre, Çin, Ukrayna ve Güney Amerika'dan "helal" olmayan kesim yerlerinde kesilip, çeşitli hükümet organlarından yetkililere rüşvet verilerek ülkeye sokulan ürünler arasında kanguru ve at eti de bulunduğu belirtiliyor.

Helal sertifikasyonu, ürünlerin İslami kurallara göre hazırlandığını teyit etme amacı taşıyor. Nüfusun yüzde 60'ının Müslüman olduğu Malezya ise 2.4 trilyon dolarlık uluslararası "helal" ürün pazarının küresel merkezi durumunda. Ülke, helal sertifikalı gıda ve kozmetik ürünlerini Çin, Singapur, ABD, Japonya ve başka yerlere ihraç ediyor.

Haberde kartelin bileşenlerinin isimleri verilmemekle birlikte, Malezya polisinin kaçakçılık, depolama ve işleme zincirinin her aşamasına ilişkin derin incelemeler başlattığı belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol