birgün

29° AÇIK

Mamak Cezaevi'nde öldürülen yayıncı İlhan Erdost mezarı başında anılacak

12 Eylül darbesinin ardından Mamak Askeri Cezaevinde öldürülen yayıncı İlhan Erdost, 36. ölüm yıldönümünde mezarı başında anılacak.

YAŞAM 06.11.2016 12:23
Mamak Cezaevi'nde öldürülen yayıncı İlhan Erdost mezarı başında anılacak
Abone Ol google-news

12 Eylül darbesinin ardından Mamak Askeri Cezaevinde öldürülen yayıncı İlhan Erdost, yarın saat 12.00'de Karşıyaka’daki mezarı başında anılacak.

İLHAN ERDOST

17 Aralık 1944’te Tokat, Artova'da doğdu. Ailesinin geçim sıkıntısı ve II. Dünya Savaşı yüzünden ilkokulu bitirdikten sonra çalışmaya başladı. Daha sonra Ağabeyi Muzaffer İlhan Erdost ile birlikte Ankara'ya yerleşti. Burada tekrar okula başladı.

Erdost, liseden sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi. Aynı zamanda Muzaffer Erdost'un kurduğu Sol Yayınları'nda da çalıştığı için okulu bitiremedi. Muzaffer Erdost'un 12 Mart 1971'de hapse girmesinin ardından, Sol Yayınları ve Onur yayınları'nın sorumluluğunu üstlendi. Bu sırada eşi Gül Erdost ile evlendi.

12 Eylül 1980 askeri darbesi sonrası, yasak yayın basmak ve bulundurmak iddiasıyla gözaltına alındı. 7 Kasım 1980'de Mamak Cezaevi'nde görevli erler tarafından dövülerek öldürüldü.

Erdost’u öldürmekle yargılanan 4 er ve 1 astsubaya sekizer yıl hapis cezası verilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun