Partisinin MYK toplantısının ardından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı, “Mandacı arayanların Saray’ın beceriksiz ekonomi yönetimine bakmaları yeterli” dedi.

Mandacı arayanlar dönüp Saray’a baksın

HABER MERKEZİ

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Kötü ekonomik tablonun ele alındığı toplantıda, erken seçim mitingi, TÜİK’in verileri ve iktidar cephesinden gelen son açıklamalar masaya yatırıldı.

MYK toplantısının ardından gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, sandık vurgusu yaptı. İktidarın yeni ekonomi politikasının halkı yoksullaştırmak üzerine kurulduğunu ifade eden Salıcı, “AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bile bile dolar krizini alevlendiriyor. Erdoğan, Saray’ından yangını izliyor. Bunun hesabı sandıkta sorulacak. Faize ezdirmeyeceğiz dedikleri vatandaş dövize ve enflasyona ezdiriliyor” dedi.


“Bir süredir iktidar yeni bir ekonomik model denemeye başlamış. Biz 20 senedir aklınız neredeydi diye sormak zorundayız” diyen Salıcı, açıklamalarında şunları söyledi:

“Damat Berat Albayrak, ekonominin başındayken 128 milyarı kurları kontrol altında tutmak için satıldığı söyleniyordu. Dolar yükselmesin diye kamu bankalarından bu dövizleri satmadınız mı? 10 lira olacak diyenleri, dolar 13 lira olunca yargılamaya kalktılar. Bunların tümünü uygulayan bakan senin bakanın senin damadın değil miydi? Bunları da mı sana dış güçler söyledi?”

YOKSULLUK HER ALANA YAYILIYOR

“Türkiye ağır bir kur şoku yaşıyor. Erdoğan’ın açıklamalarıyla bizzat kendisinin çıkardığı bu döviz krizi nedeniyle paramız sadece dolar karşısında değil tüm birimler karşısında değerini kaybediyor. Halkımız yoksulluğu hayatın her alanında yaşıyor. Saray iktidarı yine suçluyu dışarda arıyor, aynaya bakmıyor. Kim mandacı? Kim faiz baronu? Mandacı arıyorsak Saray’ın beceriksiz ekonomi yönetimine bakmak lazım. Bu kriz, ülkenin bu ucube başkanlık sistemine geçtiği anayasa referandumundan sonra başladı. Dövizdeki önlemez yükseliş Erdoğan’ın 21 Mart 2021’de Naci Ağbal’ı bir gece yarısı kararnamesi ile görevden almasıyla devam etti. Şimdi soruyoruz. Naci Ağbal’ın görevden alınmasını size dış güçler mi tavsiye etti? Merkez Bankası Başkanı değişti. Yeni başkan politika faizini düşürdü, dolar tekrar zıpladı. Merkez Bankası’nın başkasının değiştirilmesini size dış güçler mi telkin ediyor?”

“Bugün sayın Erdoğan yine uçakta konuşmuş. Sabah gördüğümüz döviz kuru ile Erdoğan konuştuktan sonraki döviz kuru değişmiş. Bu sefer talimatı kimden aldın sayın Erdoğan? Seni dış güçler mi konuşturuyor? Düşük kur politikasını siz uygulamıştınız. Yeni ekonomi paketiniz tam bir deli gömleği. Geçen hafta piyasalarda öyle yangın vardı ki kurdaki oynaklıktan dolayı piyasada fiyat oluşamadı. Ekonomi tam anlamıyla durdu, vadeli piyasalar çalışmaz oldu. Çek senet devre dışı kaldı. Elinizde nakitle mal alamaz duruma geldi. Satış yapan esnaf yerine yenisini koyabilecek mi belli değil. Böyle bir ortamda sen faizi düşürsen kaç yazar?"

***

Sevigen CHP’den ihraç

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “helalleşme” açıklamalarıyla parti tüzüğünü ihlal ettiğini iddia eden eski CHP milletvekili ve parti üyesi olan Mehmet Sevigen, alınan kararla partisinden ihraç edildi. Öte yandan CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, türbanlı bir kadına yönelik ifadeleri nedeniyle uyarı cezası istemiyle, Fethiye Belediye Başkanı Ali Karaca da bir vatandaş ile yaptığı küfürlü telefon konuşması nedeniyle yine uyarı cezası istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na (YDK) sevk edildi.

CHP YDK, Özcan ve Karaca’nın dosyalarını görüşmek üzere genel merkezde toplandı. 3 saat süren toplantıda iki dosyada da eksiklikler olduğu tespit edildi. Özcan ve Karaca hakkında verilecek karar, dosyalardaki eksiklikler nedeniyle 3 Ocak 2022 tarihine ertelendi.