birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Manevi danışman için yıldızlı eğitim

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü manevi danışmanları beş yıldızlı otelde eğitim kampına aldığı ortaya çıktı. Müdürlük, sosyal çalışmacı ve psikologlara ise uzaktan eğitim yoluyla eğitim verdi.

GÜNCEL 28.09.2022 06:30
Manevi danışman için yıldızlı eğitim Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Yükseköğrenim yurtlarının kapasite yetersizliği ile fiziki eksiklikleri nedeniyle gündeme gelen Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, “manevi danışman” adı altında yurtlarda istihdam edilen personeli beş yıldızlı otele götürdü. Manevi danışmanları, “Manevi Danışman Gelişim Eğitimi” adı altında 19-22 Eylül ile 24-27 Eylül arasında otelde eğitime alan müdürlük, sosyal çalışmacı ile psikologlara ise uzaktan eğitim yoluyla eğitim verdi. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, manevi danışmanları Afyon’daki beş yıldızlı termal otelde kampa aldı. Manevi danışmanların Afyon’un Sandıklı ilçesinde 19-27 Eylül tarihleri arasında iki grup halinde otele götürüldüğü bildirildi. Manevi danışmanlara verilen, “Beş yıldızlı eğitimin” gerekçesi ise “Gençlerin psikososyal sorunları ile çözüm önerileri hakkında birikimlerin aktarılması” olarak açıklandı.

PSİKOLOG YOK

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün, “manevi danışman” kadrosu altında her yurtta din görevlisi istihdam ettiğinin altını çizen CHP Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, manevi danışmanların beş yıldızlı otelde eğitime alınmasına yönelik BirGün’e değerlendirmelerde bulundu. Hemen her yurtta manevi danışman bulunmasına karşın aynı yurtlarda çoğu zaman sosyal çalışmacı ya da psikolog bulunmadığının altını çizen Gaytancıoğlu, “Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yurtlarında yaşanan intiharların ardından bir soruşturma yapmamıştı. Sorunun çözümünü konunun uzmanlarına değil din görevlilerine havale eden Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, manevi danışmanlara verilecek beş yıldızlı eğitimin gerekçesinde, ‘Gençlerin psikososyal sorunları ile çözüm önerileri hakkında birikimlerin aktarılması’ gösteriliyor” diyerek çelişkiye dikkati çekti.

MALİYETİ NE KADAR?

Barınma sorunu nedeniyle çok sayıda gencin psikolojik sorunlar yaşadığını vurgulayan Gaytancıoğlu, konuyu TBMM gündemine de taşıdı. Gaytancıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Gaytancıoğlu’nun, Bakan Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle sorduğu sorulardan bazıları şunlar oldu:

•Yurtlarda görev yapan manevi danışmanlara yönelik 19-27 Eylül tarihleri arasında verilen, “Manevi Danışman Gelişim Eğitiminin” toplam maliyeti ne kadardır?

•Gençlerin psikososyal sorunları ve çözüm önerileri için verilecek böyle bir eğitimin öncelikle alanı bu konular olan sosyal çalışmacı ve psikologlara yönelik yapılması neden düşünülmedi?

•Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nde görev yapan sosyal çalışmacı ve psikologlara 2002 yaz döneminde online eğitim verilmişken manevi danışmanlara hangi ihtiyaçtan dolayı termal otelde eğitim verilmesi uygun görülmüştür?

•Psikolog ve/veya sosyal çalışmacı bulunmayan yurt sayısı kaçtır?

•Bakanlığınız farklı din ya da mezheplere mensup gençlerimize de inançlarına uygun manevi danışman istihdam etmekte midir?

***

YURTLARDA TAM 684 DANIŞMAN

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında Şubat 2015’te imzalanan protokol kapsamında hemen her yıl yüzlerce manevi rehber öğrenci yurtlarında istihdam edildi. Bakanlığın verilerine göre, 2021-2022 eğitim öğretim dönemi itibarıyla 81 ilde yer alan 454 KYK yurdunda toplam 684 Diyanet personeli görevlendirildi. Diyanet personelinin yurtlarda görevlendirmelerinde, “Rol model olma” niteliklerinin dikkate alındığı belirtildi. 2021-2022 döneminde yurtlarda gerçekleştirilen, “Din ve Değerler” konulu faaliyetlerin sayısı ise 451’e ulaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol