birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 10.07.2020 19:43

Mansur Yavaş: ASKİ gelirleri başka işlere harcanmış

ASKİ gelirlerinin önceki dönemlerde başka projelere aktarıldığını ifade eden ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Bu para su için harcansaydı, bugün Ankaralı 3 TL’den su içecekti” diye konuştu.

Mansur Yavaş: ASKİ gelirleri başka işlere harcanmış

BirGün/Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı Olağan Toplantısı’nda, Ankara’daki altyapı yatırımlarına ilişkin bilgi verdi. 31 Mart 2019’dan bugüne Ankara’da yapılan altyapı hizmetlerinin son 10 yılın ortalamasının üzerinde olduğunu belirten Yavaş, “Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (ASKİ) bir kuruşunu başka işlere aktarmadık” dedi.

Ankara için kritik önemde bir su hattı olduğunun altını çizen Yavaş, “Bu hatta bir arıza olduğunda, şehrin üçte biri susuz kalır. Böyle acil işler varken benim 100 milyon dolar harcanarak yapılan parklarla işim olmaz” ifadelerini kullandı. Ankara ve civarında yer alan bin 600 su kuyusunun içilebilir hale getirileceğini bildiren Yavaş, “2014’ten sonra 2019’a kadar Polatlı’da 45 arıza olmuş. Tüm bunlar varken ben, yurtdışından gelecek bitkiye para ayıramam” diye konuştu.

'ABONELERE MESAJ GÖNDERDİK'

Toplantının son birleşiminde, Ankara’daki su faturalarının yüksek kesildiği iddiaları da gündeme getirildi. Meclis’in AKP’li ve MHP’li üyelerinin iddialarına yanıt veren ABB Başkanı Mansur Yavaş, “Tüm abonelerimize mesaj gönderdik. Hata olduğunu düşünenler bize ulaşsınlar” dedi.

mansur-yavas-aski-gelirleri-baska-islere-harcanmis-755167-1.

Pandemi döneminde su tüketiminin arttığını dile getiren Başkan Yavaş, 2019 yılının Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Ankara’da 54 milyon metreküp su tüketildiğini, 2020 yılının aynı döneminde ise bu miktarın 76 milyon metreküpe çıktığını ifade etti. Hemen her büyükşehirde su faturalarına ilişkin benzer şikayetlerin dile getirdiğini anlatan Yavaş, hata olduğunun belirlenmesi durumunda gerekenin yapılacağını söyledi.

'PARA BAŞKA PROJELERE HARCANDI'

Su faturalarının maliyetin üzerine yüzde 10 eklenerek kesilmesi gerektiğini, yurttaşlara ucuz su verilmesi gerektiğini ifade eden Yavaş, AKP’li üyelere seslenerek, “Sizin dönemizde pahalı satılan sudan 10 milyar TL’ye yakın kar edildi ve bu para başka projelere aktarıldı” diye konuştu. Altyapının iyileştirilmesi için acil yatırım miktarının 600 milyon dolar olduğunu vurgulayan Yavaş, “Bu para altyapı projelerine harcansaydı, Ankara’da bugün su problemi olmayacaktı ve su, 3 TL’ye satılacaktı” ifadesini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız