birgün

21° AZ BULUTLU

Mansur Yavaş'tan Melih Bulu'ya: İstifa ederse Türkiye'ye çok büyük bir iyilik yapmış olacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine ilişkin, "Burada bir kişi sorumluluk alarak krizi çözebilir o kişi de Rektör Bulu’dur" dedi. Yavaş, Bulu'ya yönelik, "Şu aşamada istifa ederse Türkiye'ye çok büyük bir iyilik yapmış olacak" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 04.02.2021 09:20
Mansur Yavaş'tan Melih Bulu'ya: İstifa ederse Türkiye'ye çok büyük bir iyilik yapmış olacak
Abone Ol google-news

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi rektörü olmasına yönelik protesto gösterilerine değindi. Yavaş, "Bunlarla uğraşmamız, böyle gerginliklerle vakit kaybetmememiz lazım. O nedenle Rektör Bulu’ya seslenmek istedim. Şu aşamada istifa ederse Türkiye'ye çok büyük bir iyilik yapmış olacak" dedi.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın, "Belediye başkanının siyaset yapmayacağını hatırlayacağım, demiştiniz. Bugünkü mektubunuz bu sözünüze bir tezat değil mi Mansur Bey? İstanbul’daki üniversite olaylarının Ankara Belediye Başkanı ile ne ilgisi var?" soruna Yavaş, şöyle yanıt verdi:

"Hayır burada hiçbir tezat yok Nagehan Hanım. Ben Boğaziçi’nde yaşananları siyaset üstü bir konu, bir milli birlik meselesi olarak görüyorum. Ayrıca İstanbul’daki gerginlik benim yönettiğim şehir Ankara’ya da sıçramaya başladı. ODTÜ’de de bir grup dün protestoya kalkıştı. Bakın geçen sene yine ODTÜ’de bir yurt krizi yaşanmıştı hatırlarsınız. Öğrenciler yurt yaptırmak istemiyorlardı. Protesto ediyorlardı. Ben o zaman da ODTÜ Rektörü ile iletişime geçtim, bir sorun varsa yardımcı olalım diye düşündüm, 'Belediye olarak yurdu biz yapar, üniversiteye hibe ederiz' dedim. Nitekim tansiyon düştü, kriz çözüldü bu yolla."

"Şu an Boğaziçi’nde de bir sorun var" diyen Yavaş, "Siz de bir Boğaziçilisiniz. Bu sorunu çözmek lazım Nagehan Hanım. Bakın devlet kimseyle inatlaşmaz. Burada öğrenciler ile rektör arasında bir inatlaşma var. Bunun daha çok uzaması hepimize kaybettirir. Bizim ciddi sorunlarımız var. Açlık var, pandemi var. Bunlarla uğraşmamız, böyle gerginliklerle vakit kaybetmememiz lazım. O nedenle Rektör Bulu’ya seslenmek istedim. Şu aşamada istifa ederse Türkiye'ye çok büyük bir iyilik yapmış olacak" ifadelerini kullandı.

"BUNU ÇÖZMEK REKTÖRÜN ELİNDE"

Alçı'nın "Ama Melih Bulu’nun istifası diğer üniversitelerde de bir ayaklanmaya, bir başkaldırıya yol açmaz mı Sayın Yavaş" sorusuna Yavaş, şöyle cevapladı:

"Hayır bence bir başkaldırıya yol açmaz. Hem okullar kapalı hem de konjonktür buna müsait değil Nagehan Hanım. Mesela bakın dün ODTÜ’de küçük bir grup da kendi rektörlerini protesto etmek istedi ama o tutmaz, zira rektör yeni göreve başlamamış, artık yapay olur. Diğer üniversiteler ile ilgili böyle bir zemin mevcut değil. Bakın Nagehan Hanım ben ne öğrencilere ne polislere olumsuz bir şey diyorum. Ben ortada bir kriz var, bunu çözelim. Bunu çözmek de Rektör Bey’in elinde diyorum."

Konuşmasında Thomas Friedman’ın ‘Bir zamanlar Amerika’ adlı kitabını hatırlatan Yavaş, "Nagehan Hanım o kitapta Friedman Amerikalıların kriz varsa kim çıkardı, nasıl çıktı diye bakmadan bu krizi nasıl çözeriz diye düşündüklerini anlatıyor. Ben de hadiseye bu perspektiften bakıyorum. Sorumluluğu ne hükümete ne öğrencilere yüklüyorum. Asla siyasi polemik amacım yok. Burada bir kişi sorumluluk alarak krizi çözebilir o kişi de Rektör Bulu’dur" ifadelerini kullandı.

"BİR MEKTUP DAHA YAZDIM"

Alçı, Yavaş'a Melih Bulu'nun "İstifayı asla düşünmüyorum" sözlerini hatırlattı. Yavaş bunun üzerine, "Bir mektup daha yazdım. Hazır bende duruyor. Şayet sizin yazdığınız gibi Melih Bey istifa etmez, olaylar da durulmazsa yayınlayacağım" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol