birgün

8° AÇIK

Maraş merkezli deprem: OHAL kararı Meclis Başkanlığı'na sunuldu

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen 10 ilde saat 01.00'den itibaren 3 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

GÜNCEL 08.02.2023 12:32
Maraş merkezli deprem: OHAL kararı Meclis Başkanlığı'na sunuldu Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Deprem bölgelerini kapsayan olağanüstü hal (OHAL) kararı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Kahramanmaraş merkezli, 10 kentte büyük yıkıma ve binlerce yurttaşın ölümüne neden olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere ilişkin OHAL kararı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Anayasa'nın 119. maddesi ile 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 3. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi kapsamında, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa'da bugün saat 01.00'den itibaren 3 ay süreyle OHAL ilan edilmişti.

AA'nın aktardığına göre, karar, TBMM Meclis Başkanlığı onayına sunuldu. OHAL, depremden etkilenen 10 ilde saat 01.00'den itibaren 3 ay süreyle geçerli olacak.

OHAL KARARI SONRASI YAPILACAKLAR

►OHAL kanununa göre, doğal afet nedeniyle kararın alınmasının ardından, felakete uğrayanların kurtarılması, hasar ve zararın telafisi için ihtiyaç duyulan ve hemen sağlanamayan para ve her türlü taşınır ve taşınmaz mallar ve yapılması gereken işler, para, mal ve çalışma yükümlülüğü yoluyla sağlanacak.

►Gerekli harcamalar öncelikle kamu kaynakları ile yardımlardan sağlanacak. Olağanüstü hal ilan edilen bölge içindeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla tüzel ve gerçek kişiler, kendilerinden istenecek veya yükümlülük konulacak arazi, arsa, bina, tesis, araç, gereç, yiyecek, ilaç ve tıbbi malzeme ile giyecek ve diğer maddeleri vermek zorunda olacak.

►Bu amaçla, öncelikle o bölgedeki genel ve katma bütçeli dairelere, kamu iktisadi devlet teşekkülleri ve kuruluşları ile bunlara bağlı müesseselere ve mahalli idarelere başvurulacak. İhtiyaçların bu kaynaklardan zamanında ve yeterince karşılanmaması halinde, imkan ve kaynakları da dikkate alınarak, bölgedeki özel kuruluşlara ve gerçek kişilere ait olanlara yükümlülük konulacak.

►Yiyecek, giyecek, araç, gereç, ilaç ve tıbbi malzemeler gibi zaruri maddeler bölge sınırları içinde sağlanamadığı takdirde, bu Kanun hükümleri uygulanmak suretiyle en yakın bölgelerden yükümlülük yoluyla sağlanacak.

►Olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde yaşayan 18-60 yaş arasındaki yurttaşlar, olağanüstü hal sebebiyle kendilerine verilecek işleri yapmakla yükümlü olacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol