birgün

14° AÇIK

Maraş'ta 'Nusra kampı istemiyoruz' diyenlere biber gazı

Maraş'ın Sivricehöyük Mahalle'sinde Alevi köylerinin ortasına kurulacak göçmen çadır kenti çalışmalarına temkinli yaklaşan yurttaşların eylemine jandarma öğle saatlerinde saldırdı

GÜNCEL 03.04.2016 15:24
Maraş'ta 'Nusra kampı istemiyoruz' diyenlere biber gazı
Abone Ol google-news

Maraş ve Pazarcık arasında Alevi köylerinin bulunduğu bölgeye 25 bin kişilik mülteci kampı yapılmasına karşı temkinli yaklaşarak 'cihatçı' tehlikesine karşı eylem düzenleyenlere jandarma biber gazıyla saldırdı.

20’ye yakın Alevi köyünün bulunduğu bölgede, köylülerin ortak mera alanı olarak kullandığı 360 dönümlük araziye 600 konutluk ve 25 bin kişilik konteynır kentin kurulması planlanıyor. Konteynır kentin yapım ihalesi ise Taksim Yayalaştırma Projesi'ni de alan hükümet destekli Kalyon İnşaat'a verildi.

Bölgede yaşayan Aleviler, cihatçı grupların AFAD kamplarındaki örgütlenmelerine dikkat çekerek daha önce IŞİD'lilerin tutuklandığı bölgeye kamp kurulmasına karşı çıkıyor. Sosyal medyada da uzun süredir #OvamaDokunma ve #OvamaOnurumaDokunma başlıklarıyla kampanya yürütülüyor.

Terolar Köyü'nde nöbet tutan Maraşlılara eylemlerinin 9. gününde jandarma biber gazlarıyla saldırdı

Yurttaşların konteyner kente karşı sürdürdükleri eylem saldırıya rağmen sürüyor.

Maraşlı Aleviler, özellikle Suriyeli göçmenlere karşı olmadıklarını ancak hükümete ve AFAD'a güvenmediklerini, kampın diğer kamplar gibi IŞİD, El Nusra ve benzeri cihatçı örgütlerin insan kaynağına döneceğine dair ciddi endişe taşıdıklarını belirtiyor.

Hükümetin bölgedeki Alevilerin endişelerini gidermek adına herhangi bir adım atmaması ve konuyu bölge halkıyla görüşmemesi de yurttaşlar arasındaki 'cihatçı kampı kurulacağı' yönündeki şüpheleri güçlendiriyor.

Video: Pınar Aydınlar

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun