birgün

29° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 05.12.2016 15:34

Marble firm in Turkey offers ‘free tombstone for those exchanging their USD to TL’

Marble firm in Turkey offers ‘free tombstone for those exchanging their USD to TL’

As value of USD went up in Turkey speedily, especially after the decision of EP to freeze talks with Turkey and the reactions of AKP officials against it, President Erdoğan and some of the top AKP officials called on people of Turkey to exchange their foreign currencies to Turkish lira in order to help increase the value of TL.

While various striking demonstrations took place at different parts of the country - such as people burning dollar bills and shop owners offering free items for those exchanging dollars -, another interesting assertion came from an owner of a marble firm from Turkey’s Bursa province.

It was announced that the firm would present a tombstone as a gift for those citizens who exchange their dollars and bring the receipts to firm.

Owner of the firm Enes Alan said: “We will give our citizens who exchange 2000 USD to TL the tombstone that is worth 750 TL for free. Moreover, we will even place the stone at a tomb spot!”

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/dolar-bozdurana-mezar-tasi-bedava-138265.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol