birgün

24° AÇIK

Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor

GÜNCEL 02.07.2022 06:30
Mardin’de tarihi yapılara izinsiz müdahale ediliyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Mardin’de tarihi dokuya aykırı yapılaşmaların artması üzerine hazırladığı raporu paylaşan Mimarlar Odası, usulsüz işlemler hakkında suç duyurusu yapılacağını açıkladı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Mardin’in tarihi yerleşim yerinde son zamanlarda kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi ile AKP’li ilçe belediyesinin göz yumması ile tarihi dokuya aykırı yapılaşmanın artması üzerine Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Mardin Şubesi rapor hazırladı.

Mimarlar Odası raporu kamuoyu ile paylaşırken, raporda kayyım yönetiminin uygulamaları ile son dönemde AKP’li yöneticilere ait usulsüz yapılara dair tek kelime yer almaması dikkat çekti. Mimarlar Odası tarafından hazırlanan raporda, tarihi yerleşimdeki yapılara bilinçsizce yapılan müdahalelere tahammül edilmeyeceği belirtildi. Raporda, tarihi yapılara eklenti olarak yapılan betonarme yapılara dair başlatılan yıkım işlemlerini desteklediklerini belirten Mimarlar Odası, “Ancak bir yandan izinsiz ve projelendirilmemiş yapılaşmalar son hız devam etmektedir. Bu tezat toplumumuz için can sıkıcıdır” denildi. Tarihi yerleşim alanında son zamanlarda “Bilinçli kötülük” diye tanımlanan uygulamaların olduğu belirtilen raporda, Koruma Kurulu’ndan izin dahi alınmadan tarihi yapılara müdahalelerin olduğu belirtildi. Kentte tarihi doku bilincinden yoksun müdahalelerin olduğuna değinilen raporda, “Yerel yönetimler bu işin ciddiyetini daha net kavramalıdır. Bu kente asıl kimliğini tarihi kazandırmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol