birgün

23° AÇIK

Mardin kayyumunun ‘hizmetleri’: Bütün kabineye hediye, ziyaret eden her bakana ordu doyuran yemek

SİYASET 24.08.2019 16:05
Mardin kayyumunun ‘hizmetleri’: Bütün kabineye hediye, ziyaret eden her bakana ordu doyuran yemek
Abone Ol google-news

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın önceki kayyumluk dönemine ilişkin bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Yaman’ın, bakanların kenti ziyaretinde binlerce porsiyonluk yemeklere yüzbinlerce lira verdiği ortaya çıktı. Öte yandan Yaman’dan hediye alanlar Erdoğan ve Soylu ile sınırlı değilmiş.

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, önceki görevden alındığı dönemde belediyeyi kayyuma kasasında 93 milyon lira ile teslim ettiğini, kayyumdan belediyeyi geri alırken ise 620 milyon lira borçla karşılaştığını açıklamıştı. Bu borç rakamına nasıl ulaşıldığı, Mardin kayyumuna ilişkin yeni belgelerle ortaya çıktı.

Ahmet Türk daha önceki açıklamasında, kayyumun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya her biri 40 bin ve 42 bin liradan iki hediye verdiğini açıklamıştı. Türk ayrıca, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da 136 bin liralık hediye verildiğini bildirmişti.

BAKANLAR KURULU’NU HEDİYEYE BOĞMUŞ!

Yeni ortaya çıkan belgelere göre Mardin kayyumunun hediyeleri bunlarla da sınırlı değil. Artı Gerçek’te yer alan belgeye göre kayyum, Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye 16 bin 55, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın’a 16 bin 252, Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a 21 bin, Eski Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’a 23 bin, Eski Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na 74 bin, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a biri 43, diğer 40 bin liralık hediyeler almış. Bütün hediyelerin toplam değeri 600 bin lirayı buluyor.

mardin-kayyumunun-hizmetleri-butun-kabineye-hediye-ziyaret-eden-her-bakana-ordu-doyuran-yemek-616340-1.

ORDU DOYURAN YEMEKLER!

Kayyumun ayrıca kente gelen bakanlar için yaptığı harcamalar da dudak uçuklatan cinsten. Ortaya çıkan belgelere göre kenti ziyaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem KASAPOĞLU ve beraberindeki heyete 2 bin 600 kişilik yemek verilmiş. Bunun karşılığında 182 bin 520 lira ödeme yapılmış. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kenti ziyaretinde de 158 bin 760 liralık, toplamda 2 bin 100 kişiye yemek verilmiş. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise ziyaretler arasında en ‘kalabalık’ olanlardan. Soylu’nun ziyaretinde 3 bin 800 kişiye 266 bin 760 liralık yemek verilmiş.

mardin-kayyumunun-hizmetleri-butun-kabineye-hediye-ziyaret-eden-her-bakana-ordu-doyuran-yemek-616341-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol