Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı: "Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız"

17.07.2017 12:38 GÜNCEL
KHK ile kapatılan Mardin Süryani Birliği Derneği'nin başkanı Yuhanna Aktaş, Süryanilerin mülklerine el konulması tartışmalarıyla ilgili endişe ve üzüntü duyduğunu belirtti. Ülkenin halini bir 'felaket' olarak değerlendiren Aktaş, "Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız." dedi.

Mardin'de Süryanilerin mülklerine el konulması ile ilgili tartışmaların ardından duruma ilişkin bir tepki de Midyat'ta KHK'yle kapatılan Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş'tan geldi.

Kapatılan derneğin temsilcisi Yuhanna Aktaş, Artı Gerçek'ten Ömer Faruk Gergerlioğlu'na yaptığı açıklamada, alınan kararların kendilerinde devlete olan güven konusunda travmaya neden olduğunu belirtti. Aktaş, ülkenin halini bir 'felaket' olarak değerlendirerek, "Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız" dedi.

"BU HATADAN ACİLEN DÖNÜLMESİ GEREKİYOR"

"Mahkemeye başvuracağız ama Türkiye'de mahkemelerin durumunu biliyorsunuz" diyen Aktaş, "Bu arada o alanları kullanamayacak mısınız?" sorusuna ise "Malı gasp edilen bizlere karar kesinleşene kadar buraları kullanmanıza müsaade ettik dediler. İhsan etmişler." yanıtını verdi.

Bu uygulamanın kendilerinde devlete olan güven konusunda travmaya neden olduğunu belirten Aktaş, bu hatadan acilen dönülmesi gerektiğini vurguladı."KÜLTÜRÜMÜZÜ, DİNİMİZİ YAŞAMAK İSTİYORUZ"

"Hiçbir zaman bu kadar karamsarlaşmamıştık" diyen Aktaş, mülklere el konulmasıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Bu gasp kararına çok üzgünüz, 6000 yıldır buralarda yerleşmiş kadim bir medeniyetin insanlarıyız, bizim mallarımızı niye gasp ediyorlar ki? Biz Hristiyanlar için zaten din devleti kurmak gibi bir ideal yoktur ki, devleti güç edinme aracı, güç isteğini de zulüm olarak görürüz, evet Haçlılar işgal zihniyetiyle hareket ettiler ama biz onları eleştiriyoruz, şu anda İslam dünyasında yöneticiler nasıl ki güç isteğini kullandırıyorsa o gün de Haçlılar dini siyasi emelleri için kullanarak işgalleri gerçekleştirdi. Biz kültürümüzü, dinimizi yaşamak istiyoruz."

2 yıldır dini törenlerini yapamadıklarını da belirten Aktaş, ülkenin halini bir felaket olarak değerlendirerek, "Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız" dedi.

SÜRYANİLERE AİT KİLİSELERİN TAHSİS KARARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Mardin'in 'Büyükşehir belediyesi' statüsüne alınmasından sonra kurulan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu'nun 2014 yılında aldığı ve Süryaniler'e ait çok sayıda kilise ve manastır tahsisini Diyanet İşleri Başkanlığı'na yapılmasını öngören kararı iptal edildi.

Aynı komisyon, tahsis işlemi iptal edilirken, sorunun kesin çözümü için yasal değişikliğin şart olduğunu ve bu değişiklik yapılana kadar mevcut durumun geçerli olduğunu belirtmişti.

Süryanilerin mücadelesi sürüyor: Valilik kararı iptal etti Süryanilerin mücadelesi sürüyor: Valilik kararı iptal etti