birgün

25° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 22.08.2019 10:56

Marmara Depremi'nin yıl dönümünde meşaleli yürüyüş

Marmara Depremi'nin yıl dönümünde meşaleli yürüyüş

İzmir'de, 17 Ağustos 1999'da gerçekleşen Marmara Depremi'nin 20'nci yıl dönümü nedeniyle meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Marmara Depremi'nin 20'nci yıl dönümü nedeniyle Alsancak'taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki ÖSYM binası önünde toplanan, TMMOB üyesi yaklaşık 60 kişi, 'Unutmadık Unutturmayacağız' pankartı açarak, Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Yürüyüş öncesinde basın açıklaması yapan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Melih Yalçın, birinci derece deprem bölgesi olan İzmir'in böylesi büyüklüklerde bir depreme hazır olmadığını belirterek, yeni yayımlanan Bina Deprem Yönetmeliği'ndeki zemin durumu ve fay hatları ile ilgili bilgilerle beraber Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı'nın güncellenerek uygulamaya konması gerektiğini söyledi.


Denizli'deki depremi hatırlatan ve bu tarz olayların her an gerçekleşebileceğini belirten Yalçın, "Deprem bir doğa olayıdır, depremi afete dönüştüren ise yıkılan yapılardır. Yapıların yıkıcı etkisini azaltmak için mevcut yapı stoku iyileştirilmeli, onarılmalı ve güçlendirilmelidir. İkinci olarak yeni yapılacak yapılar bilimin, tekniğin ve mühendisliğin ortaya koyduğu ilkeler çerçevesinde inşa edilmelidir. 8 Haziran 2018 tarihinde çıkarılan imar barışı ile kaçak yapılaşmaya göz yumulmuş niteliksiz, mühendislik hizmeti almayan, yapı güvenliğini vatandaşının vicdanına teslim eden bir yapı stoku ortaya çıkmıştır. İmar barışı ile daha da sağlıksız hale gelen, yıkılmak için depreme dahi ihtiyaç duymayan yapı stokumuzun tamamıyla tespit edilmesi ve aciliyet arz eden bölgelerin bir an evvel kentsel dönüşüme tabi tutulması gerekmektedir" dedi.

marmara-depremi-nin-yil-donumu-nedeniyle-mesaleli-yuruyus-615396-1.

marmara-depremi-nin-yil-donumu-nedeniyle-mesaleli-yuruyus-615397-1.

DHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız