birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Marmara Üniversitesi, Malezya Kralı Abdullah Şah'a fahri doktora verdi

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah, Türkiye ile Malezya'nın 2024 yılında diplomatik ilişkilerinin 60. yılını kutlayacağını belirterek, "Önümüzdeki süreçte iki ülke, ilişkilerini var olan düzeyden çok daha öteye taşıyacaktır." dedi.

GÜNCEL 19.08.2022 21:36
Marmara Üniversitesi, Malezya Kralı Abdullah Şah'a fahri doktora verdi
Abone Ol google-news

Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah'a, Marmara Üniversitesi tarafından ''Fahri Doktora'' unvanı verildi.

Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Maltepe Yerleşkesinde düzenlenen diploma takdim töreninde konuşan Kral Sultan Abdullah Şah, Fahri Doktora unvanın verilmesinden dolayı teşekkür etti.

AA'nın haberine göre Kral Sultan Abdullah Şah, "Cumhurbaşkanı Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhuriyeti, özellikle bu prestijli takdimden ötürü sizlere de teşekkürlerimi iletmekteyim. Benim ve özellikle de Malezya halkı için bu takdim edilen fahri doktora en üst düzeyde karşılıklı mütekabiliyet esasını bir kez daha vurgulayarak iki ülke arasındaki dostluğun ne kadar sıkı olduğunun da bir nişanesi olmuştur." dedi.

İslam dünyasında eğitimin büyük önem arz ettiğini ifade eden Kral Sultan Abdullah Şah, bu eğitim sisteminin evrensel ve kapsayıcı bir sosyal düzen kurma amacı taşıdığını dile getirdi.

Kral Sultan Abdullah Şah, Türkiye'nin pek çok eğitim kurumu içinde bu değerlere yer verdiğine, vereceğine inandığını belirterek, şunları söyledi:

"Güçlerimizi birleştirmek suretiyle akademisyen ve yine öğrenci değişim programlarıyla ve yeni keşiflerle bugüne kadar getirilmesi aslında bir nevi miras olarak niteleyebiliriz. Malezya ve Türkiye çok daha güçlü iş birliğiyle eğitim alanında çok daha önemli merhaleler kaydedecektir diye düşünüyorum. Bu fahri doktora unvanın da daha güçlü bir Müslüman ümmetinin ilk adımı olsun temennisi içerisindeyim."

Kral Sultan Abdullah Şah, Türkiye'yi ziyaretinin iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin çok daha da üst seviyelere taşınmasında önemli bir adım olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"Gerek ekonomik gerek siyasi gerekse kültürel ilişkilerimiz artarak güçlenmiştir. 2024 yılında ilişkilerimizin 60. yılını kutlayacağız. Önümüzdeki süreçte iki ülke, ilişkilerini var olan düzeyden çok daha öteye taşıyacaktır. Türk ve Malezya halkı arasındaki etkileşim ve ziyaretlerin artması iki ulusun yeni alanları keşfetmesi ve yeni iş birliği adımları atmalarını sağlayacaktır. İki ülke ilişkilerini, vatandaşlara fayda sağlayacak düzeyde ilerletmek gerekiyor."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol