birgün

26° AÇIK

ÇEVRE 19.02.2018 23:29

Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü'nün imar planı değiştirildi

Marmara Üniversitesi Nişantaşı Kampüsü'nün imar planı değiştirildi

Nişantaşı'ndaki Marmara Üniversitesi Kampüsü'nün 26 dönümlük arazisinin imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildiği öğrenildi. Alana, konut ve ticari birimler yapılacak.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul en pahalı noktalarından Nişantaşı Teşvikiye semtinde ve Ihlamur Kasrı'nın tarihi sit alanı sınırları içinde kalan kampus için yeni bir plan hazırlayarak askıya çıkardı.

Plan açıklama raporunda 2016 yılında Maliye Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Marmara Üniversitesi ve TOKİ tarafından imzalanan protokolde Marmara Üniversitesi mülkiyetinde yer alan Şişli Teşvikiye Mahallesi 405 ada 9, 14 ve 102 parsellerin TOKİ'ye devredildiği belirtildi. Protokol kapsamında dağınık halde bulunan Marmara Üniversitesi yerleşkelerinin bir araya getirilmesi amacıyla Maltepe Küçükyalı'daki Orgeneral Kenan Evren Kışlası arazisinin, Marmara Üniversitesi'ne devredildiği hatırlatıldı. Üniversitekampusunun taşınması ile birlikte atıl hale gelecek ve “Riskli Yapı” kapsamına alınan yapılara yönelik planlama çalışması yapıldığı ifade edildi.

'ÜNİVERSİTE ALANI' FONKSİYONU KALDIRILDI

Eğitim, öğretim, araştırma ve savunmaya yönelik belirlenen politikaların kamu finansmanının sağlanabilmesi amacıyla hazırlanan plan doğrultusunda arazideki “Üniversite Alanı” fonksiyonu kaldırılarak “Ticaret+Konut” ve “Park” fonksiyonları getirildi. Emsale konu inşaat alanı 26 bin 887 metrekare oldu. Arazinin bitişiğinde Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarihi Sit Alanı bulunması nedeniyle yeşil alan düzenlemesi yapıldı.

14 DÖNÜME KONUT, 8 DÖNÜME PARK

Hazırlanan yeni plana göre alanın yüzde 58'i yani 14 bin 245 metrekaresi “ticaret ve konut”, yüzde 36'sına denk gelen 8 bin 856 metrekarelik bölümü park ve yeşil alan olarak düzenlendi. Arazinin yüzde 5.90'lık bölümü de ticaret alanı olarak tanımlandı. Konut ve ticaret alanında yapılacak binaların kat yüksekliği 10, ticaret alanındaki yükseklik sınırı da 5 kat olarak belirlendi. Planlama alanının nüfusu da 691 kişi olarak saptandı.

DOLMABAHÇE-LEVAZIM TÜNELİ GEÇİYOR

Plan değişikliği ile ilgili görüşü sorulan İBB Ulaşım Müdürlüğü, planı değiştirilen alanın bir kısmının inşaatı süren Dolmabahçe-Levazım Karayolu tünel hattında kaldığını ve “Uygulama aşamasında Altyapı Projeler Müdürlüğü ve Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nden görüş alınarak plan bütününde değerlendirilmesi gerekmektedir'' denildi.

"MEVCUT YEŞİL ALAN KORUNSUN"

İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ise mevcut plandaki yeşil alan miktarının korunmasını istedi. İSKİ, planlama sahasının lhlamurdere Deresi’nin kısmen taşkın önlemli yapılaşma alanında kaldığına dikkat çekerek önlem alınması gerektiğini belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız