birgün

12° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 31.07.2021 08:59

Marmara’ya skandallar getirdi

Marmara’ya skandallar getirdi

Haber Merkezi

Yekta Saraç’ın görev süresinin dolmasının ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na Marmara Üniversitesi Rektörü Erol Özvar atandı. YÖK üyesi olmayan Özvar önce üyeliğe atandı, ardından başkanlığa getirildi. Erol Özvar’ın rektörlüğü sırasında Marmara Üniversitesi çeşitli skandallara sahne oldu. Kişiye özel ilanın çok sayıda örneğinin yaşandığı Marmara’da Binali Yıldırım’a fahri doktora unvanı verildi. Özvar’ın rektörlüğü döneminde Marmara’da yaşanan skandallardan bazıları şu şekilde oldu.

Marmara Üniversitesi Senatosu tarafından dönemin TBMM Başkanı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım'a fahri doktora unvanı verildi. Yıldırım’a söz konusu unvan Marmara Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yıl Açılışı ve Fahri Doktora Tevcih Töreni’nde verildi. Unvanı Yıldırım’a Özvar verdi.

ABD’de çocuk istismarıyla suçlanan Doç. Dr. Abdüssamed K., Marmara Üniversitesi'nde bölüm başkanı yapıldı. Bir süre cezaevinden kaldıktan sonra tahliye olan Abdüssamed K.’nin ABD’deki ruhsatı iptal edildi. Türkiye’ye dönen Abdüssamed K., Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı psikoloji bölümüne başkan olarak getirildi.

Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Araştırma Enstitüsü tarafından araştırma görevlisi almak için açılan sınav ilanının ön değerlendirmesine 7 aday katılım gösterdi. Yedi aday içinden kazanan tek kişi Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Muhammed Fatih Andı’nın oğlu Ahmet Fatih Andı oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol