birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Marmaris Belediyesi’nden Sinpaş inşaatında dinamitle patlatmalara ilişkin açıklama

Marmaris Belediyesi, Sinpaş GYO tarafından yapılan inşaattaki dinamitle patlatmalara yönelik açıklama yaptı. Açıklamada, patlatmalara belediyenin değil Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından izin verildiği belirtildi.

BİRGÜN EGE 25.05.2022 15:05
Marmaris Belediyesi’nden Sinpaş inşaatında dinamitle patlatmalara ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Marmaris’in İçmeler Kızılbük mevkiinde Sinpaş GYO tarafından devam edilen inşaat ile ilgili Marmaris Belediye Başkanlığı’nın dinamitle patlatmaya izin verildiği iddia edildi. Konu hakkında açıklama yapan belediye, dinamitle patlatma işlemi için firmaya Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından izin verildiğini açıkladı.

Marmaris Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "İçmeler Kızılbük mevkii 2518 parselde 1985 yılında mevzii imar planı yapılmış, bu plan 2005 yılında onanan İçmeler Revizyon Uygulama İmar Planı içerisine dahil edilmiştir. Marmaris Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Revizyonu Planında da belirtildiği üzere ‘emsal artışı olmaksızın onaylı imar planı bulunan alanlarda onaylı planlar geçerli olacaktır’ maddesine dayanarak ilgili plan ve kanunlar ile anayasal eşitlik ilkesi çerçevesinde 2518 parseldeki inşaat için Marmaris Belediye Başkanlığınca yapı ruhsatları düzenlenmiştir" denildi.

Açıklamada şunlar dile getirildi: "Sosyal medyada yayınlanan ve haberlere de konu olan ‘dinamitle patlatma’ işlemi için ise firmaya 17 Şubat 2022 tarihinde Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından izin verilmiştir. Müdürlük tarafından ilgili firmanın başvurusu üzerine ‘incelenmiş ve uygun bulunmuştur’ belgesi düzenlenmiştir. Öte yandan bahse konu inşaat ile ilgili başlatılan hukuki süreçler Belediye Başkanlığımızca takip edilmekte olup, yargı kararlarına göre de gerekli işlemler tesis edilmektedir. Ancak kamuoyunda bilinçli veya bilinçsiz olarak yapılan yanlış bilgilendirmeler nedeniyle belediyemiz yasal olarak yapmak zorunda olduğu işlemler için ve de izin verme yetkisi olmadığı halde izin verdiği iddia edilen işlemler nedeniyle suçlanarak, suçsuz yere töhmet altında bırakılmaktadır. Marmaris Belediyesi olarak herkese aynı mesafede ve anayasanın eşitlik ilkesi çerçevesinde çalışmalarımıza devam edeceğimizi belirtir, kamuoyunun bilgisine sunarız."

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük Koyu’na 30 yıl önce başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel-devremülk projesinden gelen son görüntüler tepki çekmişti. Marmaris Kent Konseyi’nin paylaştığı görüntülerde Marmaris’in Milli Park Alanı içindeki Kızılbük Koyu'nda iş makinalarının çalıştığı ve Milli Park Alanı içindeki el değmemiş koylarda dinamit patlatıldığı ifade edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun