birgün

15° KAPALI

KÜLTÜR SANAT 21.10.2019 16:17

Marmaris Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

Marmaris Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

5. Uluslararası Marmaris Kısa Film Festivali ödülleri, Armutalan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 3 bin 238 filmin başvuru yaptığı yarışmada, 19 filme ödül verildi.

Bu yıl 111 ülkeden toplam 3 bin 238 filmin başvuru yaptığı 5. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali ödülleri, zorlu bir eleme maratonunun ardından Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Törene Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, meclis üyeleri, festival komitesi üyeleri, sanatçılar, yönetmenler ve çok sayıda sinemasever katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Festival Direktörü Şeref Öztürk, “Bu yıl festivali takip etmek için, yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce sinemaseverin Marmaris’e geldi. Festivalin amaçlarından birisi de kültür ve sanat turizmini kentimize kazandırarak, ülkemiz ve Marmarisimizin adını bu alanda da hak ettiği noktaya getirmek” şeklinde konuştu. Öztürk, festival bünyesinde düzenlenen foruma katılan 14 ülke yönetmen ve yapımcıyla uluslararası yeni projelere imza atma kararının alındığını konuşmasında dile getirdi.

Tears isimli filmiyle Ulusal Liselerarası birincilik ödülünü kazanan Remziye Zeynep Çetinkaya’nın ödülünü Belediye Başkanı Mehmet Oktay verdi. Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Perihan Savaş alırken Sinema Emek Ödülü de Meriç Başaran’ın oldu.

Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Perihan SAVAŞ’ın ve Sinema Emek Ödülü’nü Meriç Başaran’ın aldığı Marmaris 5.Uluslararası Kısa Film Festivali’nin bu yılki ödül dağılımı ise şöyle oldu:

Kurmaca dalı:

1 Aylin / Ozan Yoleri

2 Sonsuz / Murat Çetinkaya

3 Tahta Kurusu / Tunahan Kurt

Belgesel dalı:

1 Pembe Kimlik / Tolunay Tekmek

2 Ucurtmanın Peşinde / Anıl Tokur

3 Mezarlık Çalgıcıları / Mehmet İsmail Çeçen

Deneysel dalı:

1 ROM / İlker Ergün

2 Biilaç / Furkan Han Mert

3 Bugün / Önder Şengül

Animasyon dalı:

1 Avarya / Gökalp Gönen

2 Eksik / Hakkı Sedat Çetin

3 Su / Erkan Kolçakköstendil

Ulusal Liselerarası:

1 Tears / Remziye Zeynep Çetinkaya

2 Akana / Halil Tiryaki

3 Çiçekler Susayınca / Elif Beyza Menevşe, Zeynep Sude Erilli

NETSEL Marina Jüri Özel Ödülü:

Son Eylül / Gülsün Odabaş

TÜRSAB Jüri Özel Ödülü:

Bit / Fırat Demir

Ön Jüri Özel Ödülü: Lupus / Gökhan İpekkan

Halk Jürisi Özel Ödülü: Uçurtma Peşinde / Anıl Tokur

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız