birgün

24° AZ BULUTLU

Marmaris’te işçi maaşlarına yüzde 56 zam yapıldı

BİRGÜN EGE 05.08.2022 06:30
Marmaris’te işçi maaşlarına yüzde 56 zam yapıldı Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

Marmaris Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin 3. yıl ücret zammı görüşmeleri sonucunda kadrolu işçilerin maaşlarına yüzde 56 oranında zam yapıldı. Belediye-İş Sendikasıyla 2020 yılında imzalanan toplu iş sözleşmesi doğrultusunda 14 Aralık 2022’ye kadar geçerli olacak yüzde 56 oranında ücret zammı ve iyileştirmelerle ilgili anlaşma törenle imzalandı. Belediye başkan yardımcıları, birim amirleri ve çalışanların katıldığı törende 99 kadrolu işçiyi kapsayan sözleşmeye Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ile Belediye-İş Sendikası Muğla Şube Başkanı Ender Akbay imza attı. Törende İnsan Kaynakları Müdürü Murat Çalışkan da sözleşmeyle ilgili bilgiler verdi. Çalışkan, sözleşmeyle kadrolu işçilerin maaşlarının 8 bin 639 ile 11 bin 500 TL arasında değiştiğini söyledi.

İçmeler Hizmet Binası’nın bahçesinde gerçekleşen imza töreninde konuşan Sendika Şube Başkanı Ender Akbay, “Zor bir süreçten geçen Marmaris’in daha da büyük afetlere maruz kalmadan daha güzel günlere kavuşmasını diliyorum” diyerek sözlerine başladı. Akbay, “Toplu sözleşme sürecinde yaşadığımız sıkıntılar var. Çünkü ekonomik sıkıntıda olan belediyeler var. Ekonominin nereye gittiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Marmaris’te ‘emek en yüce değerdir’ diyen bir partinin mensubu olan Belediye Başkanımızın attığı bu güzel adımdan ötürü kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

KOŞULLAR ETKİLEDİ

Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise “Görüşmelerin en başında da imkânlarımızı zorlayacağımızı söylemiştik. Dünya görüşümüz de ortada; her zaman alın terinin, emeğin yanında olduğumuzu ifade ettik ve bunu da sadece söylemde bırakmadık icraatta da gösterdik. İmkânlarımızı zorlayarak nihayetinde karşılıklı olarak anlaşmaya vardık” dedi.

İmzalanan sözleşmeye göre çalışanlara bin 200 TL görev tazminatı verildi. Yemek yardımı 5 kat artırılırken aile ve çocuk yardımı memurlara yapılan artış oranında güncellendi. Bu artış oranları değerlendirildiğinde toplamda yüzde 56 zam yapılırken; işçilerin maaşları 8 bin 639 ile 11 bin 500 TL arasında gerçekleşti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol