birgün

16° AÇIK

Marmaris’te Sinpaş’ın inşaat faaliyeti bilmecesi devam ediyor

Muğla Marmaris’te Sinpaş’in inşaat faaliyeti bilmecesi devam ediyor. Marmaris Belediyesi, 8 Ağustos tarihinde inşaatta yaptığı mühürleme sonrası şirketin faaliyetini durdurduğunu açıkladı. Marmaris Kent Konseyi ise bu süreçte inşaatın devam ettiğine dair görüntüleri paylaştı.

ÇEVRE 18.08.2022 17:04
Marmaris’te Sinpaş’ın inşaat faaliyeti bilmecesi devam ediyor
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

Muğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler mevkiinde bulunan Kızılbük Koyu’nda Sinpaş GYO projesi tartışmaları sürüyor.

Muğla 3. İdare Mahkemesi, projeye ilişkin verilen “çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararını iptal etti. Karar sonrası Marmaris Belediyesi, 8 Ağustos tarihinde inşaatı mühürledi.

Marmaris Kent Konseyi, Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Marmaris MUCEP Meclisi ise inşaatın mahkeme kararı ve mühürleme işlemi olmasına rağmen çalışmaya devam etmesi sonrası nöbet başlattı. Yurttaşlar bu sürede şirketin yaptığı faaliyeti gün gün sosyal medya hesaplarından paylaştı. Marmaris Belediyesi ise bugün yaptığı açıklamada, mühürleme işlemi yapılması sonrası şirketin faaliyetinin bulunmadığını açıkladı.

İNŞAAT FAALİYETİ BULUNMAMAKTADIR

Belediye tarafından yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “8 Ağustos 2022 tarihinden itibaren zabıta ekiplerimiz 24 saat içinde gece-gündüz habersiz denetimler yapmakta ayrıca ihbar durumunda anında bölgeye intikal etmektedir. 24 saat içinde ortalama 10-12 kez habersiz olarak yapılan denetimlerde ve ihbar üzerine yapılan kontrollerde hem fotoğraf hem de video kaydı ile tespitler yapılmaktadır. Bazı çevrelerin inşaatın devam ettiği iddiasına rağmen sizlere gönderdiğimiz değişik gün ve saat aralıklarında çekilen videolarda da görüldüğü üzere herhangi bir inşaat faaliyeti bulunmamaktadır. Ayrıca inşaatta çalışan işçiler de tahliye edilmiştir. Marmaris Belediyesi olarak konuyla ilgili iş ve işlemlere hukuki sürece uyarlı olarak devam etmekteyiz.”

HUKUKSUZLUĞU YENECEĞİZ

Marmaris Kent Konseyi’nin avukatı Arzu Alper ise, “Hukuksuz bir süreç gidiyor. Şirketin mahkeme ve mühürleme işlemi sonrası faaliyetine devam ettiği gün gün ortada. Videolar, fotoğraflar her şey gün yüzünde. Bunu söyledik diye, buna tepki gösterdik diye arkadaşlarımız gözaltına alındı. Biz konu hakkında suç duyurusunda bulunduk. Mücadelemiz devam edecek. Doğamızı koruyacağız. Bu hukuksuzluğu yeneceğiz” diye konuştu.

ŞİRKET REKLAM VERMEYE DEVAM EDİYOR

Öte yandan mahkeme kararını yok sayan şirket çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da reklam vermeye devam ediyor. Mahkeme kararı sonrası son bir ay içerisinde YouTube üzerinden üç reklam videosu yayınlayan şirket, son olarak 10 Ağustos'ta “Sinpaş Kızılbük: Denize Sıfır Devre Mülk” başlıklı videoyu yayınladı.

‘BİZ DURDURDUK’

Şirket mühürlenme işlemi sonrası Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bilgilendirme geçtiği ve yaptığı bilgilendirmede faaliyetini kendisinin durduğunu açıkladı. Açıklamada, “Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından verilen "ÇED Raporu Gerekli Değildir" kararının iptali sonrasında şirketimiz tarafından Danıştay nezdinde temyiz edilmiştir. Danıştay'ın yürütmeyi durdurma talebimize verilecek kararı netleşene veya yeni hazırlanacak ÇED raporunun onaylanmasına kadar şantiyemizdeki yapı inşaat faaliyetleri şirketimiz tarafından durdurulmuştur” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun