birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Marmaris'teki orman yangında üçüncü gün: "3 bin hektarlık alan etkilendi"

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangın üçüncü günde devam ediyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz var. Çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Bir kimlik tespit edildi" dedi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangında 3 bin hektarlık alanın etkilendiğini belirterek, "Her türlü tahsis işlemini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik" ifadelerini kullandı. Kirişci, yangına yakın bölgelerde ikamet eden 274 kişinin tahliye edildiğini belirtti.

GÜNCEL 23.06.2022 07:43
Marmaris'teki orman yangında üçüncü gün: "3 bin hektarlık alan etkilendi" Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangınla ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Yangına yakın bölgelerde ikamet eden 274 kişinin tahliye edildiğini bildiren Kirişci, "İnşallah bu yangın kontrol altına alınacak. Bugün olumlu ve somut gelişmeler bekliyoruz" dedi. Kirişci, yaklaşık 3 bin hektarlık alanın yangından etkilendiğini ifade etti.

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde ormanlık alanda 21 Haziran'da henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın devam ediyor. Orman işçileri ve itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale etti.

Fotoğraf: AAFotoğraf: AA

SOYLU VE KİRİŞCİ'DEN AÇIKLAMALAR

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris yangını hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hava araçları hakkında bilgi veren Bakan Kirişci, “12 uçak ve 45 helikopterimiz var bugün itibariyle. Dün 41 olan sayı bugün 57’ye çıktı. Uluslararası yardım talebinde bulunmadık. Dost ve kardeş ülkelerden bize yardım etme talepleri geldi. Katar 3 helikopter, Azerbaycan 1 uçak tahsis etmeyi teklif etti. Bunu değerlendirdik. 48 helikopterimiz, 13 uçağımız olacak. Toplam 61 hava aracı olacak. 253 arazöz sahada aktif. Bize sağladıkları araç gereç bakımından Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. 24 TOMA şu an vatandaşımızın can ve mal emniyetini saplamak üzere görev alıyor. Binin üzerinde orman çalışanı bin 600 aracın koordinasyonunda kamu görevlileri sahada. Kahramanca çalışıyor. Bakanlığımız startından akredite olan olmayan tüm STK’lar yürekleriyle destek veriyorlar. Onlara da teşekkür ediyorum” dedi.

"Meteorolojik veriler çalışmalarımıza ışık tutuyor" diyen Kirişci, "Dün endişelendik, bugün sabah özellikle havanın nemi yüzde 91’e çıktı. Bu meteorolojik verilerden olumlu yararlandık. Bugün düne göre rutubet daha gazla olacak. Hava sıcaklığı bir miktar artabilir ama dünkü düzeyde olmayacak. 103 aile, 274 birey zarar görmesin diye yangına yakın bölgelerde ikamet eden vatandaşlar tahliye edildi" ifadelerini kullandı.

"HER TÜRLÜ TAHSİS İŞLEMİNİ İPTAL ETTİK"

Yanan alanların herhangi bir spekülasyona mahal vermeden hemen ağaçlandırılacağını belirten Bakan Kirişci, “50 bin 500 hektar alanı geçen sene kaybettik. Bu konuda boş durmadık 28 bin 500 hektar doğal olarak gençleştirildi. Çalışmalar hala devam ediyor. İnşallah bu yangın kontrol altına alınacak. Bugün olumlu ve somut gelişmeler bekliyoruz. Bu yangın meselesi bittikten sonra bu alanlar için herhangi bir spekülasyona meydan vermeden ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Buralar ülkemizin en gözde yerleri. Her türlü tahsis işlemini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik.”

Kirişci açıklamasında, "Yaklaşık 3 bin hektarlık alan yangından etkilendi” dedi.

"BİR KİMLİK TESPİT EDİLDİ"

Orman yangınının nasıl başladığı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, bu konuda bir kimlik tespiti yaptıklarını belirten İçişleri Bakanı Soylu, “Orman yangınını başlangıç konusunu yerinde tetkik ettik. Bizim bir tespitimiz var. Hem emniyet istihbaratta hem de jandarmanın tespiti oldu. Bu konuda bir açıklamayı yakın zaman içinde yapacağız. Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz var. Çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz. Bir kimlik tespit edildi. Yakın bir zamanda kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

MARMARİS BELEDİYESİ: 4 NOKTADA ALEVLER YÜKSELİYOR

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Okay, yangına ilişkin yaptığı açıklamada, "Zor bir gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başladı. Değirmenyanı Kürardı'nda soğutma çalışmaları sürüyor. Ancak 4 noktada hala alevler yükseliyor" ifadelerini kullandı.

Oktay, şunları söyledi: "Ekiplerin karadan da çalışması devam ediyor. Korkumuz öğleden sonra rüzgarın artması. Umarım o saate kadar özellikle havadan yoğun bir müdahale ile tüm alevler söndürülür ve hepimiz rahat bir nefes alırız."

Kaynak: AA, DHA, İHA, BirGün

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol