birgün

24° AZ BULUTLU

Masa dışına kapılar kapatıldı

Altılı masanın son toplantısında liderler, masa dışından gelecek olası Cumhurbaşkanı isimlerine kapıyı kapattı. Öte yandan genel başkan yardımcıları ise seçim güvenliği ve geçiş süreci çalışmalarını hızlandıracak.

SİYASET 05.07.2022 06:30
Masa dışına kapılar kapatıldı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA ve Gelecek Partisi Genel Başkanlarından oluşan altılı masa, beşinci toplantısını İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı adaylığından ülkedeki son ekonomik ve siyasi gelişmelere kadar çok sayıda konunun ele alındığı toplantıda, liderlerin aday belirleme konusunda dışarıya kapıyı kapattığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, altılı masada konuşulan ilk konu Cumhurbaşkanı adaylığı oldu. İktidarın, altılı masanın adayını açıklaması konusundaki ısrarının dikkate alınmaması ve seçim konusunda somut adım atılmadan adayın açıklanmaması konusunda görüş birliği içinde olduğu ifade edildi. Masa dışından bir ismin aday gösterilmesi ihtimalini de değerlendiren genel başkanların, bu durumun seçmen tarafından olumlu karşılanmayacağını değerlendirdiği öğrenildi. Toplantı sonrasında açıklanan ortak bildiride yer alan, “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, Güçlendirilmiş Parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır” ifadelerinin de bu karara dikkati çekmek için yazıldığı bildirildi. Bazı genel başkanların, masa içerisinden bir ismin ortak aday olmaması durumunda, parti yönetimlerinin karşı çıkabileceğini, bu durumda kendilerinin de aday olabileceğini belirttiği de kaydedildi.

Toplantıda, altı partinin ortak çalışmaları da ele alındı. Özellikle geçiş süreci ve seçim güvenliği konusundaki komisyon çalışmalarının hızlandırılması konusunda görüş birliği olan liderlerin, kurmayların daha sık bir araya gelmesi talimatı vereceği öğrenildi.

İTİBARI KAZANMAK YILLAR ALACAK

Toplantıda, iktidarın "zafer kazanılmış" gibi duyurduğu NATO’nun Madrid Zirvesi’nin de gündeme geldiği kaydedildi. Buna göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önceki açıklamalarını unutarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda “yeşil ışık yakıldığını” vurgulayan liderler, dış politikada art arda atılan hatalı adımların, Türkiye’nin itibarını yok ettiğini, bu durumu tersine çevirmenin uzun yıllar alacağını değerlendirdiği bildirildi. Bu konu da toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, "Türk dış politikasında son yıllarda kişisel ve tepkisel tercihlere bağlı olarak yaşanan savrulma, hedefsizlik ve vizyonsuzluğun son örneği, NATO’nun Madrid Zirvesi sürecinde görülmüştür... Dış politikayı şahsi menfaatlere göre değil, millî menfaatlere göre yöneteceğiz. Türkiye’yi itibarı sarsılan değil; sözü dinlenen, saygın ve bölgesinin en güçlü ülkesi yapacağız" ifadeleri ile vurgulandı.

YURT GEZİLERİ DEVAM EDECEK

Altı parti genel başkanı, son dönemde artan yurt gezileri ve yoksul halkla temas çalışmalarını da ele aldı. Bu ziyaretlerin ülke genelinde olumlu bir etki oluşturduğu, gerek milletvekilleri ve parti yöneticileri gerekse de genel başkanların halkla mahallelerinde bir araya gelmesinin muhalefete karşı mesafeyi azalttığı, ayrı ayrı gerçekleştirilen bu ziyaretlerin sürmesi durumunda muhalefetin kazanma şansının artacağı da konuşulan konular arasında yer aldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol