birgün

12° PARÇALI BULUTLU

MASAK’ın bilgi isteme yetkisine iptal kararı

AYM, MASAK’a 2019’da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen her türlü bilgi ve belge alma yetkisini Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

GÜNCEL 01.03.2022 10:00
MASAK’ın bilgi isteme yetkisine iptal kararı
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi (AYM), Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) her türlü bilgi ve belgeyi isteme yetkisi verenCumhurbaşkanlığı kararnamesini Anayasa’ya aykırı buldu.


DW’den Alican Uludağ’ın haberine göre AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 2019’da Resmi Ga-zete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla MASAK’ın yetkileri yeniden düzenlenmişti. Düzenlemeyle MASAK, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gibi istediği kişi ve kurumdan hiçbir sınırlama olmadan istediği bilgiye ulaşma olanağı yakalamıştı. CHP, söz konusu düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Yüksek Mahkeme, 24 Şubat tarihli toplantısında iptal talebini görüştü. Mah-keme, MASAK’ın kurum ve kişilerden her türlü bilgileri isteyebileceği yönündeki düzenlemeyi Anaya-sa’ya aykırı bularak iptal etti.

Edinilen bilgiye göre, mahkemenin iptal gerekçesinde, düzenlemedeki bilgilerin kişisel verileri de kap-sadığı, buna ilişkin herhangi bir güvence kararnamede olmadığı, bu konuda MASAK’a geniş yetki verildiği belirtildi.

Öte yandan AYM, 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun bazı maddelerini de iptal etti. AYM, TBMM Başkanı’na istediği aracı alma yetkisi veren düzenlemeyi de Anayasa’ya aykırı buldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol