birgün

10° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 09.12.2016 20:40

Mavi Marmara flotilla case dropped by court in Turkey

Mavi Marmara flotilla case dropped by court in Turkey

Court in Turkey decides for the case on Mava Marmara flotilla, which was raided by Israeli soldiers on 31 May 2010 while it was carrying humanitarian aid to Gaza, to be dropped due to the fact that Israel and Turkey signed an agreement to settle the issue.

According to the reports of HaberTürk, the court also revoked the earlier decision for the arrest of the involved Israeli soldiers. A red notice had also been issued for these soldiers.

Prosecutor handling the case had previously stated it had not had much standing left after the agreement signed between the two countries.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/mavi-marmara-davasinda-sikayetci-avukatlari-salonu-terk-etti-138948.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol