birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 24.02.2021 14:59

Mazgirt'te aç kalan yaban keçileri sürü halinde köye indi

Dersim'in Mazgirt ilçesinde, avlanması yasak olan, koruma altındaki yaban keçileri, sürü halinde yiyecek aramak için indikleri köyde görüntülendi.

Mazgirt'te aç kalan yaban keçileri sürü halinde köye indi

Sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile öne çıkan Dersim'de, çetin geçen kış mevsimi, dağlık ve ormanlık alanlarda yaşayan yaban hayvanlarını olumsuz etkiliyor.

Kentte yüksek kesimlerde kar ve soğuk hava nedeniyle beslenmekte zorluk çeken yaban keçileri de bazı zamanlarda alçak rakımlı yerleşim yerlerine kadar iniyor.

Mazgirt'e bağlı Dedebağ köyünde de bir grup yaban keçisi, yeşile bürünmüş tarlalarda otlarken objektiflere yansıdı.

Dünya Doğa Koruma Birliği'nin (IUCN) yayımladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'nde bulunan yaban keçileri, köpeklerin havlaması üzerine sarp kayalıklara tırmanıp gözden kayboldu.

mazgirt-te-ac-kalan-yaban-kecileri-suru-halinde-koye-indi-845270-1.mazgirt-te-ac-kalan-yaban-kecileri-suru-halinde-koye-indi-845271-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol