birgün

5° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 27.11.2020 15:15

MB’nin swap hariç net rezervi, -48 milyar dolara geriledi

Ekim ayı “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” raporuna göre, Merkez Bankası’nın swap hariç net rezerv -45,9 milyar dolardan -48 milyar dolara geriledi.

MB’nin swap hariç net rezervi, -48 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası (MB), ekim ayı “Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi” raporunu açıkladı. Buna göre, bankanın resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 84,5 milyar dolara yükseldi.

Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 12,4 artarak 40,8 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları da yüzde 0,8 artarak 42,1 milyar dolar oldu.

YÜKÜMLÜLÜK YÜKSELDİ

Sözcü’de yer alan habere göre, rapordaki çarpıcı veri ise MB’nin döviz ve altın swap yükümlülüğünün 62,9 milyar dolardan 66,9 milyar dolara yükselmesi oldu.

Böylece, MB brüt rezervi içinde swapların, yani yurt içi ve yurt dışı bankalardan TL karşılığında belirli bir vade için ödünç alınan dövizlerin payı yüzde 80,6’ya yükseldi.

66,9 milyar dolarlık swap yükümlülüğünün, 15 milyar doları Katar Merkez Bankası, 1 milyar doları Çin Merkez Bankası ile yapılan swap işlemlerinden kaynaklanıyor. Yurt içi bankalarla yapılan swapların büyüklüğü ise 50,8 milyar dolar.

KURA DÜŞSÜN DİYE HARCANAN MİLYAR DOLARLAR

Ekim sonunda MB net rezervinin, yani bankaların zorunlu karşılık olarak MB’de tuttuğu döviz ve altınlar brüt rezervden düşüldüğünde, swap hariç net rezerv -48 milyar dolara geriledi. Swap hariç net rezerv eylülde -45,9 milyar dolardı.

Rezerv kaybı, Türkiye ekonomisi için en büyük risk faktörlerinden biri olarak görülüyor. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde son iki yılda TCMB rezervlerinden yaklaşık 120 milyar doların kura müdahale etmek için harcandığı tahmin ediliyor. Kamu bankalarına aktarılarak harcanan bu rezervler yerine swaplarla geçici olarak rezervler yüksek tutulmaya çalışılıyor.

Reuters ve Bloomberg, rezervlerdeki erimenin, ekonomi yönetimi değişiminde önemli rol oynadığını öne sürmüştü.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız