MEB anaokullarında 'dini eğitim sınıfları' açacak

02.12.2019 14:27 GÜNCEL
MEB anaokullarında dini eğitim sınıfları' açacak. Çocuklara Diyanet personeli tarafından din eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) anaokullarında 'dini eğitim sınıfları' açmaya başladığı ortaya çıktı. Okuma yazma bilmeyen çocuklara Diyanet İşleri Başkanlığı personeli ile haftada en az 6 saat Arapça ve din eğitimi verilecek.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, 'Dinimi Seviyorum, Öğreniyorum' adıyla Yalova’da başlatılan projenin Bakanlığın, '2023 Eğitim Vizyonu' logosu yer alıyor. Proje kapsamında MEB için bir ilk olarak devlet okulunda 'Dini Eğitim Sınıfı' tanımı da yapıldı.

MEB, Diyanet ve Yalova Valiliği’nin ortak protokolü ile okul öncesi çocuklar için başlatılan projede, “Manevi değerlerin temellerinin oluşumunu sağlamak, değerler eğitimi kapsamında dini ve ahlaki değerlerin kazandırılması amacıyla çocuğun üst öğrenimi de hedef alınarak, kişisel gelişiminde Türk toplumuna özgü davranış ve değerlerinin İslam ahlakıyla bütünleşmesi amaçlanmaktadır” denildi.

4-6 yaş grubundaki çocuklar için 12-18 kişilik sınıflar oluşturulması ve haftada 6 saat süren eğitimlerin müftülük tarafından belirlenen eğitimcilerle sürdürülmesi planlandı.

Projenin amacında ise, “Çocukların Atatürk, vatan, millet, bayrak, aile ve insan sevgisini benimseyen, milli ve manevi değerlere bağlı, dürüst ilkeli, çağdaş düşünceli, hak ve sorumluklarını bilen, saygılı ve kültürel çeşitlilik içinde hoşgörülü bireylerin yetişmelerine temel hazırlamak” ifadelerine yer verildi. Ayrıca eğitim içeriğinde ise sadece Arapça ve dini konular yer aldı.

MEB okullarında verilecek eğitimin müfredatı ve ders materyallerinin de müftülük yetkililerinin yer alacağı bir ekiple hazırlanması planlandı. Müftülüklere ayrıca 'kayıt işlemlerinin yapılması ve onaylanması' ve eğitimin denetimi görevleri verildi.