birgün

25° AÇIK

EĞİTİM 06.01.2020 09:44

MEB’de kadın yönetici yok

Çalışanlarının yüzde 53'ünün kadın olduğu MEB'de kadın yönetici neredeyse yok. Türkiye genelinde yaklaşık 950 ilçe bulunurken, ilçe milli eğitim müdürü olarak görev yapan kadın sayısı 12

MEB’de kadın yönetici yok

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çalışanların yüzde 53’ünün kadın olmasına karşın, kadın yönetici sayısı il müdürlüklerinde yüzde 2, ilçe müdürlüklerinde ise yüzde 1.3 seviyesinde kalıyor. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, bu durumun eğitimi nasıl bir zihniyetin yönettiğini gösterdiğine dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre Gamze Taşcıer’in kadın çalışan ve yönetici oranlarıyla ilgili verdiği soru önergesine gelen yanıt, “MEB’de neredeyse hiç kadın yönetici olmadığını” ortaya koydu. MEB’in yanıtına göre, bakanlığa bağlı 548 bin 858 kadın, 479 bin 27 erkek personel çalışıyor. Başka bir deyişle MEB’de her 100 personelden 53’ü kadınlardan oluşuyor.

Personelin yarısından fazlasının kadınlardan oluşmasına karşın, bu durum yöneticilere yansımıyor. MEB’in yanıtına göre, bakanlık bünyesinde bulunan 81 il içerisinde yalınzca 2 il milli eğitim müdürlüğünde kadın yönetici bulunuyor. İl milli eğitim müdür yardımcısı statüsünde görev yapan kadın sayısı ise 13 olurken, il milli eğitim müdürlüklerinde şube müdürü olarak görev yapan kadın sayısı da 25 ile sınırlı kalıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 950 ilçe bulunurken, ilçe milli eğitim müdürü olarak görev yapan kadın sayısı 12’de kalıyor. Türkiye genelinde bulunan 54 bin 36 devlet okulundan yalnızca 2 bin 904’ünde kadın müdür bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol