birgün

24° AÇIK

MEB'den rehber öğretmenlere dağıtılan kitaba ilişkin açıklama: İnceleme başlatıldı

MEB, Psikososyal Önleyici Destek Programı kitabında yer alan gerici sembollere ilişkin yaptığı açıklamada, algı oluşturulmaya çalışıldığını iddia ederken bir yandan da inceleme başlattıklarını duyurdu

GÜNCEL 23.01.2020 18:31
MEB'den rehber öğretmenlere dağıtılan kitaba ilişkin açıklama: İnceleme başlatıldı
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanlığı gazetemizin bugün manşetten duyurduğu Psikososyal Önleyici Destek Programı kitabıyla ilgili hem algı oluşturmak istendiğini iddia etti hem de bu algının oluşup oluşmadığını incelemek için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

Rehberlik öğretmenlerine hizmet içi eğitimler kapsamında sunulan eğitici eğitimi programı kitabında yer alan görsellerle ilgili medyaya yansıyan haberler hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Hizmet içi eğitimler için 2017 yılında hazırlanan “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kitabı söz konusu haberin manşet bölümünde iddia edildiği gibi öğrencilere yönelik değil, rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine kaynak olarak sunulmuştur.

Söz konusu haberde, kitapta yer alan 150'nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir.

Hazırlanan kitap içeriğinde söz konusu haberde iddia edildiği gibi bir algının oluşup oluşmadığının araştırılması için ön değerlendirme ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır.

NE OLMUŞTU?

MEB'in doğal afet, terör ve cinsel istismar gibi olaylar karşısında psikolojik destek sağlamak amacıyla başlattığı, “Psikososyal Önleyici Destek Programı” kapsamında hazırlanan kitapta başı açık kadınların çocuklara şiddet ve istismar uygularken, türbanlı kadınların ise şefkat gösterirken resmedilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol