birgün

28° AÇIK

MEB duyurdu: Köylerde ana sınıfı açılabilmesi için gereken öğrenci sayısı düşürüldü

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre, bu bölgelerde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısı 10’dan 5’e düşürüldü.

EĞİTİM 07.12.2021 11:20
MEB duyurdu: Köylerde ana sınıfı açılabilmesi için gereken öğrenci sayısı düşürüldü
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanlığı, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılmasına ilişkin yeni düzenlemeyi duyurdu. Bakanlık, bu bölgelerde ana sınıfı açılabilmesi için gerekli olan öğrenci sayısını düşürdü.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla illere gönderilen genelgede, 'Covid-19 salgını sürecinde okul öncesi eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde ana sınıfı açılabilmesi için' gerekli olan öğrenci sayısının 10’dan 5’e düşürüldüğü bildirildi.

Böylece bu bölgelerde en az 5 çocuk bulunması hâlinde ana sınıfı açılabilecek.

40 bin yeni ana sınıfı hedefi kapsamında bu eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde 5 bin yeni ana sınıfı açmayı planladıklarını aktaran Özer, şunları kaydetti:

“Yaptığımız yeni düzenleme ile köy ve benzeri yerleşim yerlerindeki öğrencilerin okul öncesi eğitime erişimini kolaylaştırmak için önemli bir daha adım attık. Artık köylerde ana sınıfı açılması için 10 çocuk bulunması şartı aranmayacak. 5 çocuk için ana sınıfları açılabilecek. Ana sınıfı ve anaokulu sayısını artırarak tüm çocuklarımızın okul öncesinde eğitime rahatça ulaşabilmesi en büyük önceliğimiz. Bu doğrultuda çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol