birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 17.05.2021 16:28

MEB, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonu için ABB’ye verdiği yetkiyi geri aldı!

Milli Eğitim Bakanlığı, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonu için Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği yetkiyi, proje ihalesine çıkılması hazırlığı yapılırken iptal etti.

MEB, Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nün restorasyonu için ABB’ye verdiği yetkiyi geri aldı!

BirGün ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediyesinin daha önce Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazarak “uygun” görüşü aldığı, Meclis Kararı ile onaylanan ve projelendirme çalışmalarını tamamlayıp proje ihalesine çıkmaya hazırlandığı Hasanoğlan Köy Enstitüsü restorasyon işi, Bakanlığın yetki iptal kararı ile durduruldu.

2020 yılının Eylül ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi, uzun yıllar atıl durumda kalan Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde müzik okulu, amfi tiyatro, müze yapıları, hamam ve ahşap atölyesinden oluşan yerleşkeyi restore etmek ve çevre düzenlemesini gerçekleştirmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı yazmış, Kasım ayında Bakanlık’tan “uygun” görüşü alınmıştı.

“Uygun” görüşünün alınmasının ardından 2021 yılının Mart ayında konu Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine Başkanlık yazısı ile getirilmiş ve Meclis kararı alınarak onaylanmıştı.

YETKİ İŞLEMİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ

Meclis kararı alınmasıyla birlikte “Köy Enstitülerinin Kuruluş Günü” olarak kutlanan 17 Nisan 2021 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın sosyal medya hesaplarından başlandığını duyurduğu ve kısa sürede tamamlanan restorasyon proje çalışmaları, ihaleye çıkılacağı süreçte Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki işlemini iptal etmesiyle durduruldu.

Bakanlık, yetki işleminin durdurulmasına gerekçe olarak “Bakanlığa tahsisli ve/veya Bakanlık kullanımda olan tescilli ve korunması gereken binalara ilişkin rölöve, restitüsyon ve restorasyon proje iş ve işlemlerinin Bakanlıkça planlanmasının, koordinasyonunun ve yürütülmesinin daha uygun olacağını” gösterdi.

Bakanlığın geçerli bir gerekçe göstermeden Ankara Büyükşehir Belediyesine yetkisini iptal ettiği, uzun yıllardır bakımsız ve atıl kalan Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ne yapılacağı belirtilen çalışmaların akıbeti merak ediliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol