birgün

18° AZ BULUTLU

EĞİTİM 12.04.2018 08:27

MEB niyetini açık etti: ‘Nitelikli’ okulların yarısı imam hatip ve meslek lisesi

Sınavla öğrenci alacak okulların 297’si imam hatip liseleri, 449’u meslek liseleri arasından belirlendi. 34 ilde yüzde 10’luk dilime giren öğrenciler için bir tane bile Anadolu lisesi belirlenmedi. Kılavuza yoğun tepki gösterildi

MEB niyetini açık etti: ‘Nitelikli’ okulların yarısı imam hatip ve meslek lisesi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran’da gerçekleştirilecek liselere giriş sınavıyla öğrenci alacak okulların listesini yayımladı. “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu”nda, sınavla öğrenci alacak okulların yanı sıra okul kontenjanları da yer aldı. Bin 367 “nitelikli” lisenin yer aldığı kılavuza göre sınavla öğrenci alacak okulların 297’si imam hatip liseleri, 449’u meslek liseleri arasından belirlenirken yalnızca 302 fen lisesi, 93 sosyal bilimler lisesi ve 226 Anadolu lisesi “nitelikli okul” kapsamına alındı. Böylelikle, Bakan Yılmaz’ın “nitelikli” olarak tarif ettiği okulların yarısını imam hatip ve meslek liseleri oluşturdu.

Kılavuzda ilk dikkati çeken, İstanbul’daki fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve Anadolu liseleri için ayrılan toplam kontenjan oldu. Sınava girecek 1 milyon 200 bin öğrenciden 120 bininin merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleşmesinin öngörülmesine karşın akademik eğitim veren okul türlerine İstanbul’da ayrılan kontenjan yalnızca 13 bin 530 ile sınırlı kaldı. İstanbul’un en büyük ilçelerinden olan Esenler’de, “nitelikli” okul kapsamına bir imam hatip lisesi alındı.

Benzer bir tablo Ankara ve İzmir’de de ortaya çıktı. Ankara’da yüzde 10’luk dilimden öğrenci alacak meslek lisesi ve imam hatip lisesi toplam sayısı 50 iken, fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinin toplam sayısı 32’de kaldı. İzmir’de ise sınavla öğrenci alacak meslek ve imam hatip liselerinin toplam sayısı 37 olarak açıklandı. Akademik eğitim veren lise türlerinin toplam sayısı ise 25 olarak belirlendi. Toplam 315 bin nüfuslu İzmir Bayraklı’da iki meslek ve teknik Anadolu lisesi dışında sınavla öğrenci alacak başka türde bir okul yer almadı.

34 ilde Anadolu lisesi yok
Isparta, Çorum, Gümüşhane ve Edirne’nin de aralarında olduğu 34 ilde ise yüzde 10’luk dilime giren öğrenciler için bir tane dahi Anadolu lisesi belirlenmedi. Buna karşın Çorum’da iki meslek lisesi, iki tane de imam hatip lisesi “nitelikli okul” olarak sınıflandırıldı. Bir diğer örnek olan Aksaray’da ise yedi tane Anadolu lisesi olmasına rağmen, sadece Aksaray İmam Hatip Lisesi’nin yüzde 10’luk dilimden öğrenci alacağı belirtildi.

meb-niyetini-acik-etti-nitelikli-okullarin-yarisi-imam-hatip-ve-meslek-lisesi-450711-1.

İki ayrı sınav
Öte yandan kılavuzda teknik detaylara da yer verildi. Bunu göre, öğrenciler iki ayrı sınava girecek. Sınavlar 2 Haziran Cumartesi günü yapılacak. İlk sınav sözel alan olacak ve 9.30’da başlayacak. Sözel alanda Türkçeden 20 soru, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil’den 10’ar soru sorulacak. 11.30’da başlayacak olan sayısal alanda ise Matematik ve Fen Bilimleri’nden 20’şer doru sorulacak. Sözel alan 50 soru ve 75 dakika, sayısal alan 40 soru ve 60 dakika olacak.

***

Her çocuk için kavgaya değer

meb-niyetini-acik-etti-nitelikli-okullarin-yarisi-imam-hatip-ve-meslek-lisesi-450650-1.

Eğitim Sen ile veli dernekleri Öv-Der ve Veli-Der yaptıkları ortak açıklamada kılavuza tepki gösterdi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, sistemin temel amacının öğrencilerin imam hatip ve meslek liselerine gitmek zorunda bırakılması olduğu belirtti. Aydoğan, öğrencilerin geri dönülemez bir yola sokulmasını kabul etmediklerini vurgulayarak, “Her çocuk için kavga etmeye değer” diye konuştu. Aydoğan, ilgili yönetmelik ve yönergeyi yargıya taşıyacaklarını da ifade etti.

Birleşik Haziran Hareketi de kılavuza tepki gösterdi. Haziran’dan yapılan açıklamada, “İmam hatip seçtirme sistemine hayır!” denildi. Açıklamada, “AKP iktidarı bu son müdahaleyle, tüm eğitim sistemini İslamcılaştırmış ve piyasa için ara eleman haline gelmiş bir nesil yaratma projesi üzerine kurduğunu bir kez daha göstermiş oldu” ifadelerine yer verildi.

***

Derhal vazgeçilmeli

Kılavuzu, “MEB’in eğitim sistemini siyasallaştırma politikası” şeklinde değerlendiren CHP Bursa Milletvekili ve Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, köklü ve başarılı okulların kılavuzda yer almamasına dikkati çekti. Karabıyık, “Milli Eğitim Bakanı'nın deyimiyle, ‘nitelikli’ okullarda az öğrenci, ‘niteliksiz’ okullarda çok öğrenci eğitim görecektir. Eğitimde fırsat ve imkan eşitliğine aykırı bu modelden AKP hükümeti derhal vazgeçmelidir” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız