birgün

15° AÇIK

MEB yönetmeliğin tersine davrandı: Yönetmeliğe değil, şeriata göre karar

Sınıfa türban ile gelen 4’üncü sınıf öğrencisini, “MEB Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği” kapsamında okula almayan öğretmen ve okul müdürü açığa alındı. Olayın kamuoyuna yansıması sonrası hedef haline getirilen öğretmenler, “Eğitimciler linç edilemez” dedi.

EĞİTİM 09.03.2021 06:41
MEB yönetmeliğin tersine davrandı: Yönetmeliğe değil, şeriata göre karar
Abone Ol google-news

Mustafa M. BİLDİRCİN

İzmir’deki bir ilköğretim okulunda öğrenim gören 4’üncü sınıf öğrencisi kız çocuğu, başörtüsü nedeniyle okula alınmadı. Olayın kamuoyunda duyulmasının ardından MEB, okul müdürü ile öğretmenin açığa alındığını duyurdu. MEB’in, haklarında soruşturma başlatarak açığa aldığı okul yöneticisi ve öğretmenin, “Öğrencilerin Kılık ve Kıyafetlerine Dair” Yönetmeliği uyguladığını belirten eğitimciler, kararın yanlış olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, velinin açıklamalarıyla kamuoyu gündemine yansıyan iddialar üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı. Açıklamada, okul yöneticisi ve öğretmenin açığa alındığı da bildirildi.

MEB’in kararına karşın “Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik” ile öğrencilerinin okul içinde başı açık bulunacağının açıkça karara bağlanması dikkati çekti.

Yönetmelikte, öğrencilere getirilen kılık kıyafet sınırlamaları şöyle sıralandı:

►Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez.
►Okullarda yüzü açık bulunur, saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.
►Okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde baş açık bulunur.

ÖĞRETMENLER HEDEF GÖSTERİLDİ

MEB’in öğrencilerin okul içerisinde nasıl giyineceğiyle ilgili yönerge ve kurallarının çok açık olduğunun altını çizen Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, “Bu olay üzerinden öğretmenler hedef gösterilemez” dedi. Okul yönetiminin yalnızca, çocuğun sınıftan çıkartılması ve ailesinin çağırılması konusunda daha temkinli davranması yönünde eleştirilebileceğini belirten Yıldırım, şunları söyledi:

“Ama sonrasında yaşananlar çok vahimdir. Öğrenci velisinin çevresindeki tarikatlar ve STK’leri arayarak hem okul idaresini hem de öğretmenleri hedef göstermesi suçtur. MEB’ bağlı bir okulda kimse yönetmeliklerin dışında hareket edemez. Yönetmeliği uygulayanlar hedef gösterilemez. Yönetmeliğe göre hareket eden öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik linç kampanyası başlatılamaz.”

İzmir Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam da yönetmeli vurgusu yaptı. Öğretmenin yönetmeliğe uygun davrandığını ifade eden Beyazadam sorunun okul içerisinde çocuğa rehberlik edilerek çok rahat çözülebileceğini dile getirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun