birgün

11° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 04.01.2018 11:43

Meclis 9 Ocak'ta işbaşı yapıyor: 'OHAL uzatılacak, KHK tartışmaları sürecek'

Meclis 9 Ocak'ta işbaşı yapıyor: 'OHAL uzatılacak, KHK tartışmaları sürecek'

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) iki haftalık aradan sonra mesaiye 9 Ocak Salı günü başlayacak. 2017 son günlerinde başlayan KHK tartışmaları yeni yılda da devam edecek. Meclis gündemine Ocak ayında uyum yasaları gelecek. AKP ile MHP ittifakı tartışmaları ise gündemde tutulmayacak. OHAL’in yeniden uzatılması bekleniyor.

TBMM iki haftalık aradan sonra 9 Ocak’ta mesaisine başlıyor. Salı günü liderlerin grup konuşmaları ile başlayacak olan mesai, KHK tartışmaları ile sürecek.

KHK TARTIŞMALARI SÜRECEK

2017’nin son günlerinde yayınlanan ve pek çok düzenleme getiren 696. Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) yönelik eleştiriler devam edecek. Ana Muhalefet Partisi CHP’nin eleştirilerini Meclis çatısı altında daha da sertleştirmesi bekleniyor. Ocak ayında Genel Kurul’un çok yoğun çalıştırılmayacağı daha esnek geçeceği belirtilirken, oturumlarda KHK tartışmalarının ise çok yoğun yapılacağı beklentisi var.

'OHAL UZATILACAK'

Olağanüstü Hâl'in 19 Ocak’ta süresi doluyor. Hükümetin bir kez daha OHAL’in süresini uzatması bekleniyor. Ancak, AKP içeresinde, “artık yeter” diyenlerin sayısının da az olmadığı belirtiliyor. Özellikle son çıkan tartışmalı KHK’nin ardından, parti içerisinde, “Türkiye güçlü bir ülke terörle her şartta mücadele edebilir. Uzatılamasa iyi olur” yorumları kulislere yansıdı. Ancak, Hükümet’in ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL’in uzatılmasından yana olduğunu kapalı toplantılarda dile getirdiği belirtiliyor. Parti yönetiminden bazı isimler ise “OHAL’in uzatılmamasının sürpriz olacağını” ifade ediyor.

UYUM YASALARI

Erken seçim söylentileri devam ederken, AKP Ocak ayından itibaren sadece yerel seçimlerle ilgili olan uyum yasalarını Meclis gündemine taşıyacak. AKP, Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren Anayasa değişikliğine paralel uyum yasalarında ise acele etmeyecek. AKP, uyum yasaları ile birlikte seçim sistemi, seçim ittifakı gibi düzenlemeleri ise sadece tartışmada tutmayı planlıyor.

'İTTİFAK' GÜNDEMDEN DÜŞECEK

Öte yandan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dile getirdiği, AKP-MHP seçim ittifakının gündemden düşürülmesi planlanıyor. Konunun AKP kurmayları tarafından, kamuoyunda çok fazla dillendirilmeyeceği belirtiliyor.

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız