birgün

24° AZ BULUTLU

Meclis Başkanı 'frak' derdinden tüzük değişikliği ile kurtuldu

GÜNCEL 08.07.2017 16:00
Meclis Başkanı 'frak' derdinden tüzük değişikliği ile kurtuldu
Abone Ol google-news

TBMM İçtüzüğü’nde Değişiklik Yapılmasına Dair İçtüzük Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Teklif yasalaşırsa kınama cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte biri, Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesilecek.

ANT İÇMEYEN MİLLETVEKİLİ HAKLARINDAN YARARLANAMAYACAK

Teklife göre, ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak.

FRAK TÜZÜKTEN ÇIKTI

TBMM Başkanı AKP’li İsmail Kahraman, fraktan duyduğu rahatsızlığı sık sık dile getiriyordu. Teklif ile Başkanlık kürsüsünde Başkan, frak giymeyecek. Başkanlık kürsüsünde Başkan ve görevli katip üyeler koyu renk elbise giyecek.

TBMM bina, tesis, eklenti ve arazisine silahlı olarak girenler ve Genel Kurul’un çalışma düzenini ve huzurunu bozucu döviz, pankart ve benzeri materyali getiren ve kullananlara kınama cezası verilecek.

MECLİS’TEN GEÇİCİ ÇIKARMA

Görüşmeler sırasında Cumhurbaşkanına, TBMM’ye, TBMM Başkanına, Başkanlık Divanı’na ve Başkanlık görevini yerine getiren Başkanvekiline hakarette bulunmak, sövmek veya onları tehdit etmek yahut Türkiye Cumhuriyeti’ne veya onun Anayasa düzenine sövmek, Türk Milleti’nin tarihi ve ortak geçmişine yönelik hakaret ve ithamlar ile Anayasa’nın ilk dört maddesine aykırı beyanlarda bulunmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullananlar, TBMM Genel Kurulu’na silahlı olarak girenlere ve fiili saldırıda bulunanlara Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezası verilecek.

PARA CEZASI

Kınama cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte biri, Meclis’ten geçici olarak çıkarma cezasına çarptırılan milletvekilinin bir aylık ödenek ve yolluğunun üçte ikisi kesilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol