birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Meclis Başkanı Şentop’tan Berberoğlu çağrısına olumsuz yanıt!

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun vekilliğe iade edilmesi yönündeki çağrılara olumsuz karşılık verdi. Şentop, AYM'nin kesin hükmü kaldırmadığını, Berberoğlu'nun durumunun kesin hüküm kaldırılırsa değerlendirilebileceğini söyledi.

SİYASET 13.10.2020 12:24
Meclis Başkanı Şentop’tan Berberoğlu çağrısına olumsuz yanıt!
Abone Ol google-news

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı verdiği eski CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun vekilliğe iade edilmesi çağrılarına yanıt verdi. Şentop, çağrıya olumsuz yaklaştı.

Meclis’te yaptığı açıklamada AYM’nin verdiği kararın kesin hükmü ortadan kaldırmadığını savunan Şentop, kesin hükmün kaldırılması halinde konunun değerlendirilebileceğini söyledi. Şentop, bunun için de yeniden yargılama sürecini işaret etti.

Şentop, konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

AYM kararı dikkatle okunduğunda kesin hükmü iptal ettiğine dair hüküm yok. Zaten böyle bir karar veremez. Verdiği ihlal kararı neticesinde AYM'nin kuruluş ve yargılama usüllerine dair kanunun 50. maddesinin 2. fıkrasına göre yeniden yargılama kararı veriyor ve ilk derece mahkemesine bu kararını gönderiyor. İlk derece mahkemesinin bu konuda vereceği karar önemli. Bizim baktığımız şey kesin hükmün hukuki varlığı ile ilgili durumdur. AYM'nin kararı bunu henüz ortadan kaldırmamıştır. Kesin hükmün ortadan kalktığı durumda bunu yeniden değerlendireceğiz.
TBMM, Türkiye'deki bütün kurumlarda olduğu gibi Anayasa, iç tüzük ve kanunlara göre hareket etmektedir. Şüphesiz hukukçu olmayanların diledikleri gibi değerlendirme yapmaları mümkündür. İfade hürriyeti vardır. İfade hürriyeti yalnızca doğru ifade yapma hürriyeti değildir. Yanlış değerlendirmeler, tamamen saçma değerlendirmeler de ifade hürriyeti kapsamındadır. Sonuç itibariyle Anayasa, iç tüzük ve kanunlara göre karar vermek zorundayız. Ancak kesin hükmün ortadan kalkması halinde değerlendirme yapılabilir.

Erken seçim tartışmalarına da değinen Meclis Başkanı, "Bence sadece 2023 değil, seçimler artık hep zamanında yapılır" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun