TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda 'bilinmeyen bir dil' diye yazıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na verdiği yanıtta, "Propaganda için başka bir yol, başka bir isim bulmuşlar gibi geldi bana" dedi.

Meclis Başkanı Şentop'tan, Kılıçdaroğlu'na 'Kürtçe' yanıtı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda 'bilinmeyen bir dil' diye yazıldığını belirten Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

Meclis'te basın mensuplarına konuşan Şentop, "Anlamadığım bir husus var. Benim başkanlığım boyunca tekrar tekrar, onlarca kez düzeltmeye çalıştığım bir husus var. HDP'li milletvekili arkadaşların bazıları ısrarla 'bilinmeyen bir dil' iddiasını ortaya atıyorlardı. Son 1 senedir aşağı yukarı onlar da ikna oldular" dedi.

Şentop, şunları ifade etti: "Propaganda için başka bir yol, başka bir isim bulmuşlar gibi geldi bana. 2008 yılından bu yana onlarca soru önergesine cevap verdim. Son olarak Plan ve Bütçe Komisyonu'nda tekrar bu konuya girdim. Ondan önce Genel Kurul'da da bu konuyla ilgili yaptığım açıklama var. Kürtçe için özel bir uygulama yok, 'bilinmeyen dil' diye bir ibare kullanılmıyor. Resmi dil Türkçe olduğu için tutanaklar Türkçe tutuluyor. Türkçe dışında bir cümle veya kelime kullanıldığı zaman bu, tutanağın metnine yazılmıyor. Bir dipnot işareti konularak 'Hatip Türkçe olmayan kelime veya kelimeler kullanmıştır' diye dipnota yazılıyor. Ama bu, Kürtçe için özel bir uygulama değil, İngilizce için de Arapça için de İspanyolca için de aynısı yapılıyor."

NE OLMUŞTU?

Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan ile görüşmüştü.

Görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda "bilinmeyen bir dil" diye yazıldığınıı ifade etmişti.

Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti: "TBMM'de kürsüde konuşulur, 'İngilizce' yazar parantez içinde, bu söz İngilizcedir, Fransızca söz Fransızcadır vs. Her şey yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe bir cümle geçtiği zaman 'bilinmeyen bir dil' deniyor. Ya Allah aşkına bu ülkenin insanlarının vicdanlarına sesleniyorum; TRT'nin TRT Kürdi diye bir kanalı var, yayın yapıyor. Nasıl olurda buraya 'bilinmeyen bir dil' diye yazıyorsunuz? Binlerce yıldır konuşulan bir dili neden 'bilinmeyen bir dil' diye yazıyorsunuz?"