birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.04.2019 09:00

Meclis devre dışı kaldı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ni yerel seçimde kaybeden ve bu nedenle birbiri ardına itirazlarını YSK’ye ileten AKP, Meclis’in planlanan faaliyetlerini de aksatıyor. 9 Nisan Salı günü açılması planlanan TBMM’nin açılış tarihi önce 16 Nisan’a ardından 23 Nisan’a ertelendi. Bu süreçte, seçim sonrasında görüşülmesi beklenen yeni Askerlik Kanunu, Hal Yasa Tasarısı, ek gösterge ve nafaka düzenlemeleri rafa kaldırıldı. […]

Meclis devre dışı kaldı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ni yerel seçimde kaybeden ve bu nedenle birbiri ardına itirazlarını YSK’ye ileten AKP, Meclis’in planlanan faaliyetlerini de aksatıyor. 9 Nisan Salı günü açılması planlanan TBMM’nin açılış tarihi önce 16 Nisan’a ardından 23 Nisan’a ertelendi. Bu süreçte, seçim sonrasında görüşülmesi beklenen yeni Askerlik Kanunu, Hal Yasa Tasarısı, ek gösterge ve nafaka düzenlemeleri rafa kaldırıldı.

YENİ SİSTEMİN SONUCU

16 Nisan 2017’deki referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilirken “Meclis’in işlevsizleştirileceğine” yönelik uyarılar da gerçek oldu. 24 Haziran seçimlerinin ardından TBMM mesaiden çok tatil yaptı. 24 Haziran’ın ardından yemin töreniyle açılan Meclis, temmuz ayındaki kısa süreli mesainin ardından 1 Ekim’e kadar tatile girdi. Ekim ayında önce Suriye, Irak tezkeresi kabul edilirken ardından muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Meclis İçtüzüğü değiştirildi. Muhalefetin “Meclis’in sesi kısılacağı” gerekçesiyle karşı çıktığı bu düzenlemenin ardından çalışmalara yeniden ara verildi. Aralık ayında yeni yılın bütçe görüşmeleri yapıldıktan hemen sonra tatile girildi. Meclis çalışmaları yeni yılda da aksadı. 24 Şubat’a kadar çalışmalarına iki kez ara veren TBMM, yerel seçimler nedeniyle yeniden tatile girdi.

TBMM, 10 ayda yaklaşık dört ay mesai yaparken tatilde olduğu dönemde Cumhurbaşkanı kararnameleri birbiri ardına Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Erdoğan’ın imza attığı değişiklikler arasında Cumhurbaşkanlığı teşkilatının yeni sisteme uydurulmasına dönük düzenlemeler, bakanlıklara yeni kadrolar açan değişiklikler, acele kamulaştırma kararları ve devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin kararlar gibi çok sayıda önemli düzenleme yer aldı.

“YASAMA YETKİSİ BİR KİŞİDE”

16 Nisan referandumu ile rejim değişikliğine gidildiğini, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “23 Nisan 1920’de TBMM’ye verilen yasama yetkisine Cumhurbaşkanı tarafından el konuldu” dedi.

Ülke yönetiminin Cumhurbaşkanı kararnameleriyle şekillendirildiğine dikkati çeken Özel, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı, yasama konusunda ‘gri alanlar’ oluşturarak Meclis’in alanına müdahale ediyor. Anayasa Mahkemesi’ne bu konuda yaptığımız itirazlar reddedilerek Cumhurbaşkanı’nın etkinliği artırılıyor. Seçimlerden önce AKP, ‘Güçlü Meclis’ sloganını kullanarak çalışma yapıyordu. Oysa 24 Haziran’dan sonra yasama yetkisini Meclis değil sarayda oturan bir kişi devraldı. Meclis ise her fırsatta kapanıyor” diye konuştu.

Yerel seçimlerde yurttaşların bu duruma tepki olarak da CHP’ye yöneldiğini ve büyükşehirlerin yönetimini AKP’nin elinden aldığını vurgulayan Özel, “AKP, halkın sandıkta verdiği mesajı iyi anlamalı. Yapılması gereken TBMM’nin yeniden işlevli hale getirilerek halkın beklentisine yanıt verilmesidir” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız