birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 14.02.2020 10:25

Meclis'te 'Az yiyin beyler' şiiri okudu, ortalık karıştı: Milletvekilleri birbirine girdi

İYİ Partili Yokuş, bir memurun yazdığını dile getirdiği "Az yiyin beyler, az yiyin" şiirini okudu. "Az yiyin beyler" ifadesinine AKP tepki gösterdi. Gerginlik yükselince milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü

Meclis'te 'Az yiyin beyler' şiiri okudu, ortalık karıştı: Milletvekilleri birbirine girdi

Görüşmeler sırasında söz alan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Peşin doğal gaz alıyorum, kartım var ama sonradan bana doğal gaz fiyat farkı geliyor. Çünkü soygun düzenini böyle kurdunuz. Bu soygun olduğu sürece doğal gaz tüketenlerin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?" diye sordu. Yokuş, daha sonra bir memurun yazdığını dile getirdiği "Az yiyin beyler, az yiyin" şiirini okudu.

Bunun üzerine AKP milletvekilleri, Yokuş'a tepki gösterdi.

Cumhuriyet'in aktardığına göre, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan söz alarak bu üslubun AKP'ye alenen hakaret olduğunu iddia etti.

AKP hükümetlerinin, 17 yıl boyunca yurttaşın kaynaklarını mali disiplinle yine yurttaşın hizmetine sunmaya çalıştığı öne süren dile getiren Özkan, "Milletimiz eğer 10 küsur seçimden beri bu davaya, reisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yol vermişse bu milletin kaynaklarını en disiplinli şekilde kamu finansmanında kullandığımız içindir" iddiasında bulundu.

Özkan, Yokuş'un AKP Grubu'na yönelik bu kaba ve yaralayıcı üslubunu bir kenara bırakması gerektiğini söyledi.

AKP VE İYİ PARTİ VEKİLLERİ BİRBİRİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Bu sırada AKP ile İYİ Parti milletvekilleri arasında karşılıklı laf atmalar yaşandı.

İki partiye mensup milletvekilleri, birbirlerinin üzerine yürüdü.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, milletvekillerini uyararak, yerlerine oturmalarını istedi. Bilgiç, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

Gerginlik bir süre arada da devam etti. Bunun üzerine tekrar Genel Kurul Salonu'na gelen TBMM Başkanvekili Bilgiç, Başkanlık kürsüsü önüne yığılan milletvekillerine dağılmaları uyarısında bulundu.

Bilgiç, düzenlemenin yasalaşmasının ardından birleşimi 18 Şubat Salı saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız