birgün

23° AÇIK

SİYASET 05.11.2019 06:12

Meclis’te binlerce soru yanıtsız kaldı

Meclis'e sunulan 19 bin 315 soru önergesinden 10 bin 768'i cevaplandırılmadı. CHP'nin soru önergelerinin yarısından çoğu cevaplanmazken HDP'nin verdiği 2 bin 844 soru önergesinden sadece 562'si yanıt bulabildi. TBMM Başkanvekili AKP'li Sadi Bilgiç, bakanlıkların soru önergelerini yanıtlaması konusunda uyarıldığını belirtti

Meclis’te binlerce soru yanıtsız kaldı

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, soru önergelerine yanıt verilmemesine dair soru önergesine TBMM Başkanvekili AKP’li Sadi Bilgiç’ten yanıt geldi. Bilgiç, 27. Yasama Dönemi 1. ve 2. yasama yıllarında Cumhurbaşkanı Yardımcısı veya bakanlara yöneltilmiş olup 24.10.2019 tarihi itibariyle TBMM Başkanlığı'nca işleme alınan soru önergesi sayısının 19 bin 315 olduğunu belirtti. Bilgiç, "Önergelerden bin 639’u süresi içinde, 6 bin 256’sı süresi geçtikten sonra cevaplandırılmış, 10 bin 768’i ise henüz cevaplandırılmamıştır. 649 yazılı soru önergesi işlemdedir” dedi. Bilgiç bu önergelerden 3’ünün Gelen Kağıtlara girdikten sonra soru sahibi milletvekili tarafından geri alındığını vurguladı.

En fazla soru önergesini CHP verdi

TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç’in verdiği bilgiye göre; 24 Ekim tarihi itibariyle CHP milletvekilleri tarafından verilen soru önergesi 14 bin 456 oldu. Bu önergelerden 3’ünü CHP’li vekiller geri aldı. Önergelerden bin 342’si süresi içinde, 5 bin 79’u süresi geçtikten sonra cevaplandı. Önergelerden 7 bin 695’i cevaplanmadı, 337’si ise işlemde cevaplanmayı bekliyor.

HDP milletvekilleri tarafından verilen 2 bin 844 soru önergesinden 141’i süresi içinde, 421 süresi geçtikten sonra cevaplanırken, 2 bin 101’i cevaplanmadı. HDP’lilerin işlemde cevap bekleyen 181 önergesi bulunuyor.

İYİ Parti’den verilen bin 493 önergenin 113’ü süresi içinde, 561’i süresi geçtikten sonra cevaplandı, 737 önerge cevapsız bırakıldı, 82 önerge ise işlemde cevap verilmesini bekliyor.

Saadet Partisi milletvekilleri tarafından verilen 71 önergeden 5’i süresi içinde, 33 süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı, 32 önergeye cevap verilmedi, 1 önerge ise işlemde, TİP milletvekilleri 8 önerge verdi. Bu önergelerden 4’ü serisi içinde 4’de de süresi geçtikten sonra cevaplandırıldı.

DP’den gelen 3 önergenin 1’ine süresi içinde 2’sine süresi geçtikten sonra cevap verildi. Bağımsız milletvekillerinden gelen 14 önergenin ise 2’si süresi içinde, 7’si süresi geçtikten sonra cevaplandı. Bağımız vekillerin 5 önergesine ise cevap verilmedi.

17 bin 24 önerge zamanında yanıtlanmadı

TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç, Anayasa ve İçtüzük uyarınca yazılı soruların Cumhurbaşkanı Yardımcıları veya bakan tarafından gönderildiği tarihten itibaren 15 gün içinde cevaplandırılması gerektiğini, hatırlayarak Bilgiç, şöyle dedi: “Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı veya bakanlara yöneltilmiş olan 17 bin 24 yazılı soru önergesinin süresi içinde cevaplandırılmadığı 42 ayrı gelen kağıt listesinde ilan edilmiş ve bu durum 107 ayrı yazı ile önerge muhataplarına bildirilmiştir. Başkanlığımızca, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı ile bakanlıklara yazılı soru önergelerinin cevaplandırılma durumunu gösteren yazı yazılmış ve yazılarda yazılı soru önergelerine süresi içinde cevap verilmesi ve verilecek cevapların TBMM’nin saygınlığına uygun olacak şekilde soruları tam olarak karşılayan, yeterli ve tatminkar nitelikte hazırlanması hususu iletilmiştir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız