birgün

15° AÇIK

SİYASET 24.02.2021 17:56

Meclis’te ‘önerge ağacı’

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, bakanların yanıtlaması istemiyle verilen 15 bin soru önergesinden 6 bininin cevapsız bırakılmasına tepki olarak Meclis bahçesindeki ağaca önergelerini astı. Adıgüzel, "Bu ağaç bir adak ağacı değil, önerge ağacı da değil. Arkamda gördüğünüz bina Türkiye Büyük Millet Meclisi” diye konuştu.

Meclis’te ‘önerge ağacı’

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi TBMM'yi işlevsiz hale getirirken milletvekillerinin soru önergeleri yanıtsız kaldı. Milletvekilleri, denetim görevi kapsamında geçtiğimiz yıl bakanların yanıtlaması istemiyle yaklaşık 15 bin soru önergesi verdi. Bunların 6 bini bakanlar tarafından yanıtsız bırakılırken soruları en çok yanıtsız bırakan iki bakanlık Adalet ve Sağlık Bakanlıkları oldu.

Duruma tepki gösteren CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, yanıtsız kalan soru önergelerini Meclis bahçesinde bulunan ağaca astı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya pandemi sürecinde 128 soru yönelttiğini ancak sadece birine yanıt alabildiğini belirten Adıgüzel, “Belki bu şekilde görür diye Meclis’in bahçesinde; Genel Kurul ve AKP Grubu önündeki bu ağaca asıyorum. Bu ağaç bir adak ağacı değil, önerge ağacı da değil. Arkamda gördüğünüz bina Türkiye Büyük Millet Meclisi” diye konuştu. Adıgüzel, “Sağlık Bakanı bizim sorularımıza cevap verecek. Sayın Erdoğan da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorularına cevap verecek demokrasilerde böyledir” dedi.

Adıgüzel, Sağlık Bakanlığı’na sorduğu sorulardan sadece SMA ile ilgili bir yanıt geldiğini, onun da olumsuz sonuçlandığını belirtti. Adıgüzel, “Bu önergeleri resmi yollardan gönderdik, görmedi. Belki bu şekilde görür diye Meclis’in bahçesinde Genel Kurul ve AKP Grubu önündeki bu ağaca asıyorum. Demokrasi bir hesap verme denetleme sistemidir. Biz görevimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol