Erdoğan’ın Gezi eylemcilerine yönelik kullandığı ‘sürtük’ ifadesi TBMM’de tartışmalara neden oldu. Milyonlarca insanın yanı sıra kendisinin, eşinin ve çocuklarının da Gezi direnişine katıldığını belirten CHP’li Bekaroğlu, “Bu lafı iade ediyorum Cumhurbaşkanı’na. Eşimle, çocuğumla gittim…” dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AKP'li Yılmaz, “Temiz ve düzgün bir dil kullanmak zorundasınız” diyerek Bekaroğlu’nun konuşmasını sonlandırdı.

Meclis'te 'sürtük' lafını Erdoğan'a iade eden Bekaroğlu'nun mikrofonu, "Düzgün bir dil kullanın" denilerek kapatıldı!
Fotoğraflar: AA-Arşiv

BİLAL ÇELİK

TBMM’deki Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sürtük’ ifadesine tepki gösterdi.

Resmi rakamlara göre Gezi direnişine 4 milyon insanın katıldığını belirten Bekaroğlu, kendisinin de eşi ve çocuklarıyla eylemde yer aldığını belirtti. Erdoğan’ın kullandığı ‘sürtük’ ifadesinin katılanlara yönelik olduğunu belirten Bekaroğlu, “Bu lafı iade ediyorum Cumhurbaşkanı’na. Değerli arkadaşlar, eşimle, çocuğumla gittim…” şeklinde konuştu.

MİKROFONU KAPATILDI

‘Sürtük’ ifadesi hakkında, “Bu lafı iade ediyorum Cumhurbaşkanı’na” diyen Bekaroğlu’nun mikrofonu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AKP'li Cevdet Yılmaz tarafından, “Temiz ve düzgün bir dil kullanmak zorundasınız” açıklamasıyla kapatıldı.

AKP'li Cevdet YılmazAKP'li Cevdet Yılmaz

Meclis tutanaklarına göre Bekaroğlu ile Yılmaz arasındaki diyalog şöyle:

CHP’li Mehmet Bekaroğlu: Sayın Cumhurbaşkanı, sayın yönetim her şey normalmiş gibi buraya finans merkezi kanun teklifini gönderiyorlar, öbür taraftan da bunlar, hiç yokmuş gibi işte, her yerde bağırıyor, çağırıyor, milletin yarısına ağza alınmayacak küfürler ediyor arkadaşlar. Yani bir basın mensubuna, bir gazetenin mutfağına düşse, işte… ‘S…’ diyeceği nitelemelerde bulunuyor. Niye, kime? Milletin yarısına… Gezi olayları dediğimiz olaylara ya da gezi gösterilerine, İçişleri Bakanlığı’nın rakamlarına göre 4 milyon insan katıldı. Biz de katıldık değerli arkadaşlarım. Ben, çocuklarımla, eşimle beraber gittim. Bu lafı iade ediyorum Cumhurbaşkanı’na. Değerli arkadaşlar, eşimle, çocuğumla gittim…

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz: Sayın Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı 85 milyonun Cumhurbaşkanı…

Bekaroğlu: Değildir.

Cevdet Yılmaz: Farklı siyasi görüşünüz olabilir ama Cumhurbaşkanı’na hakaret edemezsiniz. Hakkınız yok, kusura bakmayın. Öyle şey olur mu?

Bekaroğlu: Kim hakaret etti Cumhurbaşkanı’na ya! Ne diyorsun sen sayın Başkan? Kim hakaret etti Cumhurbaşkanı’na ya?

Cevdet Yılmaz: Siz hakaret ediyorsunuz.

Bekaroğlu: Etmedim, o bize hakaret etti!

Cevdet Yılmaz: Siz hakaret ediyorsunuz kusura bakmayın.

Bekaroğlu: Cumhurbaşkanı’na hakaret etmişsiz. Allah Allah.

Cevdet Yılmaz: Temiz ve düzgün bir dil kullanmak zorundasınız. (Mikrofonu kapattı)

İncelenmemiş Meclis Tutanağıİncelenmemiş Meclis Tutanağı