birgün

20° AÇIK

Meclis'te TEDAŞ tartışması: "Gerçekler gölgede kalıyor"

GÜNCEL 18.02.2022 07:49
Meclis'te TEDAŞ tartışması: "Gerçekler gölgede kalıyor"
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Uluslararası anlaşmaların görüşüldüğü TBMM yine yoğun tartışmalara sahne oldu. Bu haftaki tartışmaların odağında doğalgaz ve elektrik başta olmak üzere enerji zamları vardı.

TBMM'de salı günü gündeme alınan uluslararası anlaşmaların görüşmeleri devam ediyor. Geçtiğimiz gün Ukrayna ile imzalanan bir uluslararası anlaşma da TBMM’de onaylandı. Anlaşmaya ilişkin CHP adına söz alan İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, enerji zamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Konuşmasında TEDAŞ'la ilgili birtakım gerçeklerin gölgede kaldığını ifade eden Karabat, Sayıştay'ın 2020 yılı TEDAŞ raporuna dayanarak çeşitli verileri açıkladı.

"TEDAŞ 2020 yılında 357 milyon zarar etmiş, geçmiş yıllara ait toplam zararı ise 18 milyar TL. Dağıtım şirketleri kâr üstüne kâr ederken TEDAŞ niye zarar ediyor?” diye soran Karabat, TEDAŞ'ın, dağıtım şirketlerine devredildiğinde bazı alacakları olduğunu ve bunların da bilinçli bir biçimde tahsil edilmediğini savunarak şunları söyledi: "TEDAŞ dağıtım şirketlerine devredilirken 3,8 milyar alacağı vardı. Bu alacakların tahsil edilip TEDAŞ'a verilmesi gerekiyordu. TEDAŞ'ın hukuk biriminde tam 102 avukatı var. Avukat ordusu olan TEDAŞ bu alacakları tahsil etmiş mi? Hayır. Bu alacakların o günkü dolar değeri ne kadar? 1 milyar 740 milyon dolar. Bu doların bugünkü değeri 23 milyar 490 milyon TL.”

Bu verilerin Sayıştay raporlarında açıkça ortaya konulduğunu belirten Karabat, açık biçimde kamu zararı yaratıldığını savunarak şunları söyledi: “Bu ihmaller sıradan ihmaller değil, birileri vatandaşı değil şirketleri kollamaya devam ediyor. Tahsil edilmeyen 23 milyar 490 milyon TL alacakla bugün 500 liradan yaklaşık 4,5 milyon vatandaşın on aylık faturasını öderdik. İşte size kaynak.”

Yaşanan yolsuzlukların bir tercih meselesi olduğuna değinen Karabat; “İktisat da ekonomi de bir tercih meselesidir. Kimi tercih ediyorsunuz? Altınşehir'de oturan Fatma teyzeyi mi yoksa bu dağıtım şirketlerini mi tercih ediyorsunuz? İnsanları evinde soğuktan dondurmayı mı tercih edeceksiniz, esnafın dondurma tezgâhının fişini çekmesini mi tercih edeceksiniz yoksa bu büyük şirketleri mi tercih edeceksiniz? İşte o zaman sizin renginiz ortaya çıkar” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol