birgün

28° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 28.05.2020 13:32

Medya patronu Murdoch, 112 gazetenin basılı yayın hayatına son veriyor

Medya patronu Rupert Murdoch 112 gazetesinden 36'sını tamamen kapatma kararı aldı, 76 gazete ise dijital ortamda yayınlarına devam edecek. Karar sonrası yüzlerce gazetecinin işsiz kalabileceği ifade edildi

Medya patronu Murdoch, 112 gazetenin basılı yayın hayatına son veriyor

Avustralya'nın en büyük medya gruplarından News Corp Australia, 100'den fazla yerel ve bölgesel gazetesinin basılı hayata veda edeceğini duyurdu. Kapatılan gazetelerin birçoğu yayınlarını dijital ortamda sürdürmeye devam ederken, bazıları tamamıyla kapatılacak.

Şirketin yöneticilerinden Michael Miller yaptığı açıklamada gazetelerinde çalışan tüm gazetecilere teşekkür etti.

YÜZLERCE GAZETECİ İŞSİZ KALABİLİR

The Guardian'ın aktardığına göre, medya grubunun iş gücünün 3'te birini işten çıkaracağı konuşuluyor. Şirketin çalışanlarına direkt bir bilgilendirme yapılmazken, sendikalara sızdırılan bilgilere göre yüzlerce gazeteci işsiz kalabilir.

Medya patronu Rupert Murdoch'un sahibi olduğu 112 gazetenin 36'sı tamamen kapatılırken 76'sı internet ortamında yayın yapmaya devam edecek. Medya grubunun Sidney bölgesindeki 3 gazetesi emlak bölümlerinden yüksek gelir elde ettiği için basılı yayına devam edecek.

medya-patronu-murdoch-112-gazetenin-basili-yayin-hayatina-son-veriyor-736844-1.

RUPERT MURDOCH KİMDİR?

Ülkesi Avustralya'da gazeteler, dergiler ve televizyonlarla çalışma hayatına başlayan Rupert Murdoch, şirketini İngiliz ve Amerikan medyasına doğru genişletti ve dünyanın en zengin medya patronlarından biri oldu.

2011 yılında sahibi olduğu News of the World'un yol açtğı "telekulak skandalı" yüzünden soruşturma geçiren Murdoch, 2012 yılında News International'ın yöneticiliği görevinden istifa etti.

Rupert Murdoch'a ait Fox News Channel, politik açıdan muhafazakar olmasıyla, muhafazakar politikacıları ve görüşleri savunmasıyla eleştiriliyor.

Haber kanalı 2004 tarihli, yapımı ve yönetimi Robert Greenwald'a ait olan Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism adlı belgeselde de ağır eleştirilere uğradı.

Profesör Roy Greenslade'in Guardian Unlimited için yazdığı bir makalede Murdoch'ın medya imparatorluğuna ait 175 gazetenin tamamının, Irak savaşını savunan haberler yaptığına işaret edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız