birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 30.04.2019 09:18

Medyada karakış var

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, medyada yaşanan hak ihlallerinin Nisan ayına ilişkin verilerini açıkladığı raporda gazetecilerin maruz kaldığı hak ihlallerinin 2019 Nisan ayında patlama yaptığını belirtti. Dünyanın her yerinde gazetecilerin çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldığını belirten Yarkadaş raporunda “Ancak ne yazık ki; Türkiye’deki baskılar diğer ülkelerdekileri geride bıraktı. Medyada bahar değil, karakış var” ifadelerini […]

Medyada karakış var

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, medyada yaşanan hak ihlallerinin Nisan ayına ilişkin verilerini açıkladığı raporda gazetecilerin maruz kaldığı hak ihlallerinin 2019 Nisan ayında patlama yaptığını belirtti. Dünyanın her yerinde gazetecilerin çeşitli baskılarla karşı karşıya kaldığını belirten Yarkadaş raporunda “Ancak ne yazık ki; Türkiye’deki baskılar diğer ülkelerdekileri geride bıraktı. Medyada bahar değil, karakış var” ifadelerini kullandı.

81 GAZETECİ HÂKİM KARŞISINA ÇIKTI

Yarkadaş’ın raporunda gazetecilere açılan davalar ve verilen hapis cezaları dikkat çekti. Buna göre Nisan ayında 6 gazeteci hapse girdi, 2 gazeteci gözaltına alındı, 81 gazeteci hakim karşısına çıktı, 10 gazeteci 14 yıl 7 ay hapis cezası aldı, 4 gazeteciye 17 dava açıldı, 2 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı. 1 habere yayın yasağı getirildi, 1 gazeteci ifade verdi. Gazetecilerin yaşadığı hak ihlalleri ise sadece hukuk düzeyinde kalmadı. 1 gazeteci de saldırı ve gaspa maruz kaldı.

‘İDDİANAMELER HAYATLARI KARARTIYOR’

Nisan ayının son günlerinde Cumhuriyet Gazetesi eski çalışanları Bülent Utku, Güray Öz, Musa Kart, Hakan Kara, Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör ve Emre İper’in haksız, hukuksuz ve adaletsiz bir karar yüzünden bir kez daha cezaevine girdiğini vurgulayan Yarkadaş, “Tel tel dökülen bir iddianame, gazetecilerin hayatlarını karartmaya yetiyor” dedi.

‘NECATİ DOĞRU’NUN SÖZÜ İÇİMİ ACITTI’

SÖZCÜ Yazarı Necati Doğru’nun da benzer bir suçlama ve davayla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Yarkadaş, ifadelerini şöyle sürdürdü:

“FETÖ’ye yardım etmekle suçlanan ekonomi gazeteciliğinin duayeni, Laik – Atatürkçü Necati Doğru, önceki günkü köşesinde, hapse atılan Cumhuriyet çalışanlarına ‘Bana da yer açın, ben de yanınıza geliyorum’ diye sesleniyor. Bu satırları okurken içim acıdı. Türkiye’de gazetecilik yapmak ne yazık ki en ağır bedelleri ödemeyi göze almakla eşdeğer hale geldi. Ülkemizin bu utançtan bir an önce kurtulması gerekiyor. SÖZCÜ ile FETÖ’yü yan yana getirmek için insanın aklını ve vicdanını kaybetmiş olması gerekir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız