birgün

14° AÇIK

Meğer kaçak Saray kimseyi mağdur etmemiş!

ARŞİV 04.04.2015 17:54
Meğer kaçak Saray kimseyi mağdur etmemiş!
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi, Atatürk Orman Çitfliği (AOÇ)  arazisine yapılan kaçak sarayla ilgili bireysel başvuruları 'başvurucular durumun mağduru değiller' gerekçesiyle reddetti. Kararda, bireylerin kendi bireysel haklarının ihlal edildiğini ileri sürmeksizin, toplumun menfaatlerinin ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunma haklarının olmadığı ifade edildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "Başvurucuların ihlale neden olduğunu ileri sürdükleri hususların mağduru olmadıkları anlaşıldığından, 'kişi yönünden yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir" denildi.

Kararda, bazı sivil toplumu kuruluşlarının, "AOÇ arazisinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapımıyla ilgili nazım imar planları ve uygulama projeleriyle ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarının uygulanmamasını" Anayasa Mahkemesine taşıdığı hatırlatıldı.

'SOMUT BİR ETKİDEN BAHSEDİLMİYOR'
Mahkeme, başvuruda, kamu yararı temelli genel ifadelere yer verildiği ancak ihtilaf konusu meclis kararı ile uygulamaya geçirilen plan ve projeler nedeniyle bireysel olarak doğrudan maruz kalınan sağlık, mülkiyet, özel hayat gibi hususlara yönelik somut bir etkiden bahsedilmediğini kaydetti.

Kararda şu ifadeler kullanıldı: "Buna göre, başvuruya konu meclis kararı ile AOÇ arazisi üzerinde uygulamaya geçirilen plan ve projelerin, başvurucuların güncel ve kişisel olarak doğrudan etkilediğinin başvurucular tarafından ortaya konulamadığı görüldüğünden başvurucuların mağdur statülerinin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Açıklanan nedenlerle başvurucuların ihlale neden olduğunu ileri sürdükleri hususların mağduru olmadıkları anlaşıldığından, başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin 'kişi yönünden yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir."

Kaçak Saray için kim yalan söylüyor?

KaçAK Saray’ın bir yıllık temizlik masrafı, Ankara’daki tüm devlet okullarının temizliğine bedel

Erdoğan'ın sarayının masrafları bitmiyor: 50 adet temizlik kat arabası, 40 elektrik süpürgesi..

AK Saray için kasayı ‘sıfırlamışlar’

Maliyeti açıklarsak ekonomi zarar görür

Ödeneğin hızı Erdoğan'ın Ak Saray'ına yetmedi

 

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun