birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Mehmet Bozan'ın cezaevinde ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı

Cezaevinde işkence gördüğüne dair mektuplar yazan Mehmet Bozan'ın vefatıyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığı açıklandı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce yapılan açıklamada, Bozan'a yönelik hak ihlali iddiasının 'gerçeği yansıtmadığı' savunuldu.

GÜNCEL 22.09.2022 22:55
Mehmet Bozan'ın cezaevinde ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldı
Abone Ol google-news

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Keskin Cezaevi'nde hükümlü olarak bulunan ve tedavi için sevk edildiği Ankara'da Sincan Cezaevi'nde vefat eden Mehmet Bozan'ın ölümüyle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Açıklamada ayrıca hükümlü Mehmet Bozan'a yönelik hak ihlali iddiasının 'gerçeği yansıtmadığı' ifadelerine yer verildi.

Tüberküloz hastası olan Bozan'ın görevliler tarafından darp edildiği ve işkence gördüğü iddiasıyla ilgili daha önce soruşturma açıldığı aktarılan açıklamada, "Mehmet Bozan'ın ceza infaz kurumu görevlileri tarafından darp edildiğine, kendisine hakaret ve tehdit edildiğine, dilekçelerinin işleme konulmadığına, sağlık sorunlarının çözülmediğine ilişkin dilekçelerine istinaden yapılan adli soruşturmalar neticesinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği görülmektedir. Hükümlünün yaptığı başvuruların incelenmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

'TEDAVİYİ REDDETTİ'

Bozan'ın, 8 Nisan 2019-8 Ağustos 2022'de rahatsızlığı dolayısıyla toplam 32 kez kurum revir biriminde, 10 kez ise Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ile Atatürk Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tetkik ve muayenelerinin yapıldığı ancak tedaviyi kabul etmediği kaydedilen açıklamada, Bozan'ın 20 Mayıs 2022'de rahatsızlığı dolayısıyla Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiği, 9 Haziran'da da tedaviyi reddettiği için taburcu edildiği bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Adı geçenin Ceza İnfaz Kurumu görevlileri tarafından darp edildiğine, hakaret ve tehdit edildiğine, dilekçelerinin işleme konulmadığına, sağlık sorunlarının çözülmediğine ilişkin dilekçelerine istinaden yapılan adli soruşturmalar neticesinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği görülmektedir. Hükümlünün yaptığı başvuruların incelenmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Öte yandan, adı geçenin 8 Ağustos 2022'de öğle saatlerinde acil durum butonuna basması üzerine odasına gidildiği, odada kalmakta olan hükümlünün rahatsızlandığının anlaşıldığı, derhal kurum doktoru tarafından müdahale edildiği, ivedilikle 112 Acil Servis'in çağrıldığı, sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen hükümlünün hayatını kaybettiği anlaşılmıştır. Hükümlünün vefatına ilişkin adli ve idari soruşturma derhal başlatılmıştır."

NE OLMUŞTU?

Cezaevinde hayatını kaybeden Mehmet Bozan'ın ölmeden önce gönderdiği 12 mektup ortaya çıkmış, Bozan'ın mektuplarında, uzun bir süredir cezaevinde işkence gördüğünü ifade ettiği öğrenilmişti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol