birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 09.01.2020 06:00

Mehmet Cengiz’in 1 milyon TL’lik davası başladı: Gazetecilik yine savunmada

Mehmet Cengiz’in Cumhuriyet muhabiri Hazal Ocak’a 1 milyon TL tazminat talebiyle açtığı davanın duruşması ertelendi. MA muhabiri Arjin Dilek Öncel ise beraat etti

Mehmet Cengiz’in 1 milyon TL’lik davası başladı: Gazetecilik yine savunmada

Haber Merkezi

Gazeteci yargılamalarına dün de devam edildi. Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Hazal Ocak ve kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Sayılğan’ın duruşmaları ertelenirken Mezopotamya Ajansı Muhabiri Arjin Dilek Öncel ise beraat etti.

Cengiz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Boğaz manzaralı lüks müştemilat” başlıklı haberi nedeniyle gazeteci Hazal Ocak ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’a açtığı davanın ilk duruşması dün görüldü. Duruşmaya Alev Coşkun’un katılmazken Hazal Ocak ve avukatı salonda hazır bulundu.

Mehmet Cengiz’in dava konusu haberin ana öznesi olmadığını ifade eden Ocak, “Ben sadece işimin gereği haber yaptım, davayı kabul etmiyorum” dedi. Sonraki duruşmada tahkikatın başlayacağını belirten mahkeme, taraflara delil ve tanıklarını bildirmeleri için süre verilmesine karar vererek davayı 23 Ocak’a erteledi. ‘Basın yayın yoluyla yapılan haksız fiil’ iddialarıyla açılan davada Cengiz, 1 milyon TL manevi tazminat talep ediyor.

GAZETECİYE BERAAT

Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Arjin Dilek Öncel, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davadan beraat etti. Öncel, hakkında sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek açılan davanın duruşması, Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Öncel, savunmasında çalıştığı MA’nın haberini paylaştığını, paylaşımı haber verme sınırları içinde yaptığını, örgüt propagandası yapmadığını söyledi. Mahkeme, gazeteci Öncel’in beraatına karar verdi.

AİLESİ SALONA ALINMADI

Kanun Hükmünde Kararname’lerle (KHK) DİHA muhabiri İdris Sayılğan’ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davanın duruşması ertelendi. ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla yargılanan Sayılğan’ın duruşması Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti.

Duruşma salonuna Sayılğan’ın ailesi alınmadı. Kürtçe savunma yapan Sayılğan, paylaşımların gazeteci hassasiyetiyle yapıldığını söylerken savcı ise ceza istedi. Duruşma 25 Mart’a ertelendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol